Jak samopoczucie wpływa na naszą urodę? Poradnik dobrego samopoczucia

0
Jak samopoczucie wpływa na naszą urodę? Poradnik dobrego samopoczucia

Każda kobieta pragnie zawsze pięknie wyglądać i czuć się atrakcyjną – taka już nasza natura. Zachowane promiennego wyglądu na co dzień to nie lada sztuka, zwłaszcza w czasach, gdy pogoń za lepszym życiem przyprawia nas o nieustanny stres. Warto jednak zacząć coraz intensywniej myśleć o własnych potrzebach i swoim samopoczuciu, które ma ogromny wpływ na naszą urodę. Nawet najdroższe kosmetyki na rynku pozostaną nieskuteczne, gdy podły nastrój będzie towarzyszyć nam zbyt często. Zatem jak zawalczyć o dobre samopoczucie na dłużej?

Zdrowy sen na lepsze samopoczucie

Walkę o dobre samopoczucie warto rozpocząć od samych podstaw, czyli zdrowego snu. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien przesypiać od 6 do 8 godzin na dobę, czego warto się trzymać. Sen pozwala organizmowi na skuteczną regenerację i uregulowanie gospodarki biochemicznej. To właśnie nocą nasza skóra lepiej przyswaja substancje odżywcze z kremów czy balsamów. Nocna regeneracja poprawia ukrwienie naszej skóry, a także niweluje zmarszczki mimiczne, zasinienia czy opuchliznę. Spokojny, długi sen pozwala również zredukować stres i oczyścić umysł z niepotrzebnych myśli.

Na lepsze samopoczucie aromaterapia

Każda kobieta zna to uczucie bezradności i beznadziejnego wyczerpania, nie tyle pod względem fizycznym co psychicznym. Presja związana z życiem zawodowym czy rodzinnym generuje szereg czynników stresogennych, które z czasem coraz bardziej utrudniają normalne funkcjonowanie. Nadmierny stres i chroniczne zmęczenie negatywnie odbija się nie tylko na równowadze psychicznej, ale również naszej urodzie. Skóra jest bardziej podatna na mikrouszkodzenia, włosy tracą swój blask i nadmiernie wypadają, a paznokcie łamią się jak zapałki.

Dobroczynny wpływ ziół na zdrowie i urodę

Dlatego też warto wykorzystać potencjał relaksacyjny, jaki tkwi w roślinach czy ziołach. Aromaterapia, czyli zastosowaniu naturalnych olejków eterycznych do poprawy samopoczucia to jedna ze skuteczniejszych metod na zredukowanie wyniszczającego wpływu stresu na zdrowie i urodę. Wystarczy kilka kropel dodanych do kąpieli by uzyskać pierwsze zadowalające efekty. Nie od dziś wiadomo, że zioła działają kojąco na duszę i ciało, przez co powszechnie wykorzystywane są jako środki przeciwbólowe czy przeciwzapalne. Zioła na ból głowy i migreny takie jak rumianek, szafran, eukaliptus, melisa, mięta czy szałwia są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych leków przeciwbólowych – są bezpieczne dla zdrowia i nie obciążają wątroby.

Samopoczucie a aktywność fizyczna

Sport to zdrowie, dlatego tak ważne jest, aby każda z nas miała stały kontakt z wysiłkiem fizycznym. Wystarczy codziennie wychodzić na półgodzinny spacer, aby poczuć się lepiej we własnej skórze i zauważyć pozytywne zmiany we własnym wyglądzie. Podczas aktywności fizycznej w naszym krwiobiegu pojawiają się endorfiny, czyli hormony szczęścia, które poprawiają nasze samopoczucie. Wytwarza się również adrenalina, która pomaga zredukować uczucie zmęczenia i „naładować baterie” na dalszą część dnia. Sport to również walka o zgrabną sylwetkę – smukłe, wysportowane ciało to powód do dumy, a co za tym idzie, świetnego nastroju. Nie można jednak zapominać, że sport to przede wszystkim batalia o lepsze zdrowie – już umiarkowany wysiłek pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania np., na cukrzycę, otyłość czy inne choroby cywilizacyjne.

Pas ortopedyczny – kiedy warto go nosić? Zalecenia i przeciwwskazania

0
ból pleców

Bóle kręgosłupa to jedno ze schorzeń cywilizacyjnych, odczuwa je znaczna część populacji. Jedną z metod walki z bólem jest stosowanie pasa ortopedycznego. Kiedy można zdecydować się na tego typu wsparcie?

Co to jest pas ortopedyczny?

Pas ortopedyczny to rodzaj ortezy, której zadaniem jest utrzymanie kręgosłupa w optymalnej pozycji oraz odciążenie mięśni pleców. Stosuje się go w przypadku wystąpienia przeciążeń lub schorzeń kręgosłupa, a także w stanach pooperacyjnych. Ma on za zadanie niwelować ból pleców, poprzez ograniczanie ruchów oraz wzmacnianie i stabilizację mięśni. Dobrze dopasowany oraz odpowiednio zapięty pas koryguje postawę ciała podczas stania, siedzenia czy wykonywania ruchów, niwelując nieprawidłowe wzorce ruchu, np. niewłaściwe napięcie mięśni przy podnoszeniu przedmiotów.

Kiedy należy stosować pas ortopedyczny?

Lekarze zalecają stosowanie pasa ortopedycznego (https://galeriazdrowia.pl/kategoria-produktu/miekka-ortopedia-stabilizatory-ortezy/gorsety-i-pasy-ortopedyczne/) jako wsparcia po różnego typu zabiegach, np. po operacji kręgosłupa. Bywa on jednak zalecany także profilaktycznie, w przypadku występowania silnego bólu po przeciążeniach czy długotrwałym utrwalaniu nieprawidłowych wzorców postawy. W stanach pooperacyjnych lekarze często zalecają noszenie pasa przez niemal całą dobę. Wówczas bardzo ważnym aspektem jest wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych, aby wzmocnić mięśnie pleców i nie pozwolić na ich zanik (przez większość czasu ich funkcje zastępowane są przez pas). Najczęściej jednak pasy ortopedyczne stosowane są doraźnie, np. podczas siedzenia czy wykonywania prac, polegających na dźwiganiu. W każdym przypadku, przed założeniem pasa lepiej skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Pas ortopedyczny

Rodzaje pasów ortopedycznych

Ortezy kręgosłupa to dość szeroka kategoria ortopedyczna. Istnieje kilka rodzajów pasów, dedykowanych konkretnym schorzeniom i problemom. Przykładowo gorsety ortopedyczne stosowane są głównie u dzieci i młodzieży przy korygowaniu wad postawy (lordozy, skoliozy, kifozy) lub u osób dorosłych, cierpiących na deformacje kręgosłupa. Pasy lędźwiowe są z kolei często stosowane przez osoby podatne na przeciążenia pleców, np. podczas pracy polegającej na dźwiganiu bądź podczas uprawnia sportu. Wariantem pasa ortopedycznego są tzw. sznurówki lędźwiowo-krzyżowe. Jest to połączenie klasycznego pasa z elastycznym gorsetem, które pozwala na odciążenie nadwyrężonego kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Sznurówkę mogą stosować zarówno osoby borykające się z dyskopatią i chorobą zwyrodnieniową, jak i osoby zdrowe, u których bóle kręgosłupa spowodowane są przeciążeniami o różnych źródłach. Ciekawym przykładem sznurówki lędźwiowo-krzyżowej jest Actimove Back Support dostępny w sklepie Galeriazdrowia.pl. Jest to rodzaj stabilizatora, którego działanie jest wzmacniane poprzez zrównoważone ciepło oraz przez kompresję medyczną. Dodatkowo wywołuje on efekt masażu rozluźniającego, dzięki wystającym wkładkom uciskowym.

Kolejnym wartym uwagi rodzajem pasa ortopedycznego są pasy brzuszne, uciskające brzuch oraz odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa. Tego typu pas zalecany jest po operacjach brzucha, w celu uniknięcia przepukliny. Stosuje się go, według zaleceń lekarza, np. po cesarskim cięciu przy porodzie, po przebytej liposukcji brzucha lub wspomagająco w leczeniu rwy kulszowej. Jeżeli lekarz zaleca noszenie pasa niemal non-stop, należy pamiętać o wykonywaniu ćwiczeń rehabilitacyjnych, aby unikać osłabienia mięśni.

Jaki pas ortopedyczny wybrać?

Kiedy po konsultacji z lekarzem, wiemy już, jaki rodzaj pasa powinniśmy zastosować, warto sprawdzić ofertę sklepów medycznych i wybrać produkt uznanej marki, specjalizującej się w produkcji asortymentu rehabilitacyjnego. Pasy z niskiej półki cenowej często bywają wykonane nieprawidłowo, bądź z szybko zużywających się materiałów, przez co nie spełniają właściwie swojej funkcji lub po krótkim okresie stosowania stają się niewygodne.

Więcej informacji na temat pasów ortopedycznych, profilaktyki i rehabilitacji ortopedycznej można znaleźć na stronie https://galeriazdrowia.pl/

Hemoroidy – przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

0
Hemoroidy

Hemoroidy ma każdy, ale gdy przybierają one nieprawidłową formę, mówi się o chorobie hemoroidalnej, czyli żylakach odbytu. To nieprzyjemna i bolesna dolegliwość, powodująca spory dyskomfort. Skąd bierze się problem? Jakie są objawy i jak leczyć hemoroidy? Poznaj nasz poradnik pacjenta!

Hemoroidy – co to właściwie jest?

Hemoroidy ma każdy człowiek, bowiem to nic innego jak guzki krwawnicze, które uszczelniają kanał odbytu i wraz z mięśniami zwieracza umożliwiają nam kontrolowanie oddawania stolca oraz gazów. W sytuacji, gdy do mózgu dociera impuls nerwowy i zaczynamy odczuwać parcie, guzki krwawnicze uniemożliwiają oddanie stolca. Kiedy jednak udamy się do toalety, te opróżniają się z krwi i tym samym umożliwiają swobodne wypróżnianie. Problem z hemoroidami pojawia się jednak wtedy, gdy guzki ulegają rozciągnięciu i wypełniają się zbyt dużą ilością krwi, której nie opróżniają do końca. Zaleganie krwi często skutkuje bowiem pojawieniem się stanu zapalnego guzków, ale też tkanek odbytu. Wtedy właśnie następuje rozwój choroby hemoroidalnej – pojawiają się żylaki odbytu.

Jakie są przyczyny i objawy hemoroidów?

Leczenie żylaków odbytu jest możliwe, ale lepiej im zapobiegać niż zwalczać objawy, dlatego podpowiadamy, skąd najczęściej biorą się te zmiany zapalne. Żylaki odbytu mogą przytrafić się niezależnie od wieku czy płci, niemniej sprzyja im sporo czynników – m.in. siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, zła dieta (uboga w błonnik), niedostateczne nawodnienie, zaparcia, przyjmowanie niektórych leków (np. uspokajających, przeciwkaszlowych z kodeiną), ciąża, otyłość, częste biegunki, niewydolność krążenia, przebyte operacje odbytu i krocza, seks analny.

Objawy żylaków bywają różne, ale zwykle zaczyna się to od uczucia świądu w okolicy odbytu, a następnie prowadzi do pieczenia i bólu. Szczególny dyskomfort pojawia się, kiedy próbujemy się wypróżnić, poruszamy się, uprawiamy seks czy ćwiczymy. Co więcej, powiększone guzki czasem sprawiają wrażenie niepełnego wypróżnienia i powodują parcie, a ponadto zdarza się, że dochodzi do krwawienia.

Leczenie hemoroidów

Leczenie hemoroidów, podobnie jak leczenie żylaków nóg, zależy od stopnia zaawansowania choroby. Zwykle zalecane jest leczenie zachowawcze – tabletkami o działaniu przeciwzapalnym oraz rozluźniającym stolec, a także maściami i żelami. Niekiedy jednak choroba jest zaawansowana, a guzki należy usunąć jedną z nowoczesnych metod – np. poprzez leczniczy ucisk „Gumkowanie” albo metodą Barrona, zastrzyk w guzek, laseroterapię, metodę DGHAL (zwaną metodą Morinagi) czy cięcie operacyjne skalpelem.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

Poranna i nocna pielęgnacja – dlaczego warto stosować minimum dwa kremy?

0
Poranna i nocna pielęgnacja

Podczas snu, nasza skóra nieustannie pracuje. Walczy o swoją naturalną barierę ochronną, nie pozwala rozprzestrzeniać się szkodliwym bakteriom, usuwa toksyny, a także regeneruje uszkodzony podczas dnia naskórek. Aby ułatwić, a czasem w ogóle umożliwić jej takie procesy, niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja oparta na dwuetapowym oczyszczaniu, tonizacji, przywracającej jej naturalny poziom pH, a także, odpowiedni krem naprawczy. Po jakie kosmetyki sięgać na noc, a po jakie na dzień? Na co zwrócić uwagę i dlaczego tak ważne jest stosowanie obu?

Jak wybrać krem na dzień?

Wszystko zależy w dużej mierze od rodzaju naszej cery oraz jej potrzeb. Posiadacze cery tłustej od swojego kremu na dzień będą oczekiwać uczucia oczyszczenia, świeżości, a także zmatowienia skóry. Mając cerę suchą i wrażliwą warto natomiast postawić na nawilżenie i złagodzenie podrażnień. Nie istnieje jeden konkretny krem na dzień spełniający wszystkie potrzeby skóry, mają one jednak pewne wspólne mianowniki, którymi warto się kierować, aby zagwarantować skórze najlepszą pielęgnację i ochronę.

Przede wszystkim filtry!

Odpowiednia ochrona przed promieniami słonecznymi jest absolutną podstawą dla zachowania zdrowej skóry i jej młodzieńczego wyglądu. Jeśli nasz ulubiony krem na dzień, nie posiada w swoim składzie filtrów UV, warto dokupić dodatkowy produkt i wprowadzić go do swojej pielęgnacji, jako ostatni krok przed nałożeniem makijażu.

Konsystencja

Nawet, jeśli zmagamy się z nadmiernym przesuszeniem i odwodnieniem skóry, od kremu na dzień oczekujemy, że będzie lżejszy niż jego nocna wersja. Wynika to z kilku czynników, lekkie kremy na bazie wody lepiej utrzymają makijaż i będą się również mniej wyświecać w ciągu dnia, zwłaszcza przy wysokich temperaturach, a skóra zyska zdrowszy wygląd.

Po jaki krem sięgnąć na noc?

W przypadku kremów na noc najistotniejszą rolę odgrywa regeneracja. To właśnie podczas snu w skórze zachodzi najwięcej procesów, przez co będzie w stanie czerpać najwięcej dobroczynnych właściwości z kosmetyku. Między innymi dlatego kremy na noc mają nieco cięższą konsystencję i są zdecydowanie bardziej bogate w substancje aktywne, takie jak kwasy, retinol czy niacynamid.

Warto pamiętać jednak, że treściwy nie oznacza obciążający i zbyt tłusty. Jeśli przez noc nasza skóra nie będzie w stanie swobodnie oddychać, nie dojdzie do jej prawidłowej regeneracji i odnowy komórkowej.

W przypadku kremów na noc istotnym czynnikiem jest również brak ekspozycji na słońce. Składniki takie jak np. retinol warto stosować jedynie nocą, ponieważ w kontakcie z promieniami słonecznymi ulegają neutralizacji.

Podstawowe różnice pomiędzy kremami na dzień i na noc

Poza oczywistymi różnicami tj. właściwości kremów czy ich reakcje z czynnikami zewnętrznymi jak np. słońce, kosmetyki na dzień i na noc różnią się od siebie konsystencją, poziomem wchłanialności, a często również kolorem. Lekkie kremy nawilżające z filtrem stosowane na dzień poza funkcjami nawilżającymi i ochronnymi przeciw promieniowaniu UV zapewniają również delikatny pigment mający na celu wyrównanie kolorytu i poprawienie ogólnego wyglądu skóry.

Kremy na dzień bogate będą w kwas hialuronowy, kolagen, substancje liftingujące, aloes, a także wszystkie substancje łagodzące i matujące skórę. Kremy na noc natomiast powinny być pełne składników aktywnie działających, witamin, a także antyoksydantów skutecznie hamujących procesy starzenia się skóry. Ponadto kremy na noc powinny jak najskuteczniej wspomagać procesy naprawcze.

Dlaczego ważne jest stosowanie obu?

Przede wszystkim warto dostarczać swojej skórze więcej składników niż te zawarte w jednym kremie. Każdy typ cery wymaga kilkuetapowego podejścia, by zapewnić mu nie tylko prawidłowe oczyszczanie i zastrzyk energii, ale również regenerację i ukojenie.

Warto również pamiętać, że w miarę stosowania jakiegoś specyfiku skóra może poradzić sobie z jednym problemem, jak np. nadmierne przesuszanie, na rzecz innego np. zaskórników. W takich sytuacjach niezbędna jest aktualizacja rutyny pielęgnacyjnej, by nie tylko działać skuteczniej, ale również nie przyzwyczajać skóry do jednego specyfiku, na którego dobroczynne właściwości może się z czasem uodpornić.

Autorką wpisu gościnnego jest Marysia – redaktorka magazynu internetowego NMAG.

Olej kokosowy na włosy – hit czy kit?

0
Olej kokosowy na włosy

Olej kokosowy jakiś czas temu zawojował polski rynek, zarówno kosmetyczny, jak i kulinarny. Reklamowany był i jest jako doskonały zamiennik innych tłuszczów do smażenia, a także jako naturalny kosmetyk, którym zastąpić można kremy do twarzy i ciała, odżywkę do włosów, a nawet pastę wybielającą do zębów. Co jest prawdą, a co mitem na temat oleju kokosowego? Jak działa olej kokosowy na włosy? Jednym słowem: czy magiczna siła oleju kokosowego to prawda, czy kit?

Kuchenka mikrofalowa jaką wybrać do domu?

0
mikrofalówka
fot. pexels.com

Mikrofalówka to urządzenie, które jest bardzo przydatne dla osób, które żyją w pędzie i zależy im na tym, by szybko podgrzać jedzenie. To również świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkim odgrzaniu obiadu, podgrzaniu mleka i innych produktów. Jaką kuchenkę mikrofalową wybrać na swój domowy użytek? Sprawdź!

Zobacz też: https://zakupowyporadnik.pl/jaka-kuchenke-mikrofalowa-wybrac/

Mikrofalówka

To urządzenie, które jest poręczne, wielozadaniowe, a także niedrogie. Współczesne mikrofalówki mają tyle dodatkowych funkcji, iż można w nich nie tylko podgrzewać jedzenie, ale również przypiec je, rozmrozić, a nawet grillować czy gotować na parze.

Kuchenka mikrofalowa to praktyczne urządzenie, którego w zasadzie nie powinno zabraknąć w żadnym domu. W ekspresowym tempie przygotujesz w niej wiele dań, a ceny współczesnych modeli nie są wysokie.

Wybierając mikrofalówkę do swojego domu zwróć uwagę czy posiada ona funkcję grilla, możliwość gotowania na parze, termoobiegu, a także jaką ma pojemność, moc, rodzaj sterowania, a także jakie jest jej wykończenie we wnętrzu.

Dobieraj indywidualnie urządzenie do swoich potrzeb, nawet jeśli masz już w domu piekarnik albo mikrofalówkę. Będzie nam ona służyć nie tylko do podgrzewania żywności, ale również do innych czynności.

Jaki model wybrać?

Obecnie mamy dostępne dwa warianty kuchenek, na których zakup możemy się zdecydować. Są to urządzenia wolnostojące lub do zabudowy. Kuchenki wolnostojące można postawić na blacie, lecz zabiorą nam sporo miejsca, które może być nam potrzebne do wykonywania różnych czynności kuchennych.

Kuchenki do zabudowy są znacznie wygodniejsze, gdyż nie tylko można je umieścić na dowolnej wysokości, albo wbudować w słupek, w którym jest również piekarnik, a także pozwoli nam to na wkomponowanie kuchenki w aranżację wnętrz.

Wybierając odpowiedni model sprawdź koniecznie pojemność kuchenki, jej kształt oraz kolor. Oczywiście nie zapomnijcie sprawdzić mocy mikrofali, rodzaj sterowania, jakie ma funkcje, a także zabezpieczenia, wyposażenie oraz jak wygląda jej budowa w środku oraz jakie ma drzwiczki.

Przeczytaj też: http://www.piotrnatanek.pl/jaka-lodowke-kupic-do-swojego-domu/

Kosmetyki dla zdrowia i urody

0
Kosmetyki dla zdrowia i urody

Naturalną urodę kobiety warto podkreślić starannym makijażem. Pozwala to na wyeksponowanie najatrakcyjniejszych elementów, lub skorygowanie słabszych stron wizerunku.

Poprawki i przeróbki – drobne zlecenia u krawca

0
projektant odzieży

Zajęcie krawca nie ogranicza się jedynie do szycia na miarę oraz tworzenia nowych ubrań. Jest to również cała masa drobnych poprawek, przeróbek czy napraw, których potrzebują klienci. Cenieni specjaliści w takim zawodzie nie tylko będą w stanie wykonać takie poprawki, ale również postarają się wykonać najbardziej wyszukane zamówienia klienta. Sporo klientów korzysta z usług tak zwanych second handów lub zakupuje ubrania na aukcjach internetowych. Taka odzież sprzedawana jest w bardzo niskich cenach, ale często wymaga nieco podrasowania. W takim celu możemy udać się właśnie do krawca.

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/poprawki-i-przerobki-czyli-drobne-zlecenia-dla-krawca/

Jakie drobne zlecenia otrzymuje krawiec w swoim salonie?

W dobrym zakładzie krawieckim dysponuje się cenionymi fachowcami oraz niezawodnym sprzętem, który pozwala na swobodne manipulowanie ubraniem. W ten sposób powstać mogą naprawdę unikalne wzory czy kompozycje, które będą oddawały charakter i osobowość osoby, która takowe odzienie nosi. Nowo nabyte ubrania wymaga często drobnych poprawek takich jak skrócenie rękawów czy nogawek. Ludzie bardzo często pomimo tego, że mają taki sam wzrost, mają różną tuszę, dlatego popularne jest zamówienie poszerzania czy zwężania ubrań, tak aby dobrze układało się na ich ciele. Dodatkowo często do krawca trafiają zlecenia, w których potrzebne jest wszycie czy wymiana zamka od spodni czy sukienki. Na czas trzeba wymienić, doszyć czy nawet przysnąć guziki. Elegancka łatka potrafi dodać zadziornego charakteru ciuchowi, ale nie każdy chciałby zmienić coś w swoim ubraniu.

Ile zapłacimy za takie usługi?

Jeżeli chodzi o cenę, to konkurencja pomiędzy poszczególnymi warsztatami powoduje, że ceny są naprawdę zróżnicowane. Nie można zatem podać dokładnej ceny dotyczącej każdego zakładu i każdej usługi. Na to wpływ będą miały czynniki takie jak: ilość zamówień, poziom skomplikowania zamówienia oraz czas potrzebny do jego wykonania. Zazwyczaj usługi krawca nie są drogie, ponieważ pracę, które są mu zlecane nie są niczym specjalnym. Przykładowo za wszycie taśmy do firan zapłacimy około 3 do 5 zł za metr. Na wszycie łaty na dziurawe kolano w spodniach wydamy około 8 zł, a za cerowanie spodni zapłacimy 20 zł. Skrócenie dżinsów będzie to wydatek 15 zł, a jeżeli mają mankiet to około 26 zł. Rękawy w marynarce można skrócić za 40 do 55 zł. Tak jak mówiliśmy wcześniej są to ceny uogólnione. 

Zobacz też: http://www.piotrnatanek.pl/kogo-wybrac-oraz-ile-kosztuje-naprawa-obuwia/

NTM, czyli nietrzymanie moczu. Co warto o tym wiedzieć?

0
NTM

NTM, czyli nietrzymanie moczu, to bardzo częsta dolegliwość. Jak się okazuje – dotyczy nie tylko ludzi starszych. Wiele osób ją ukrywa, a można jej zaradzić. Co to jest i jak jej przeciwdziałać?

Zabieg plastyki powiek

0
Zabieg plastyki powiek

Wśród wszystkich schorzeń dotyczących oka tym najmniej estetycznym zdecydowanie są opadające powieki. Niby nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, dlatego czysto teoretycznie nie trzeba niczego z nimi robić, ale jednak każdy, kto ma z nimi do czynienia, wolałby jak najszybciej się ich pozbyć.

ZOBACZ TEŻ