Odkryj naturalne bogactwo grzybów brzozowych (Chaga)

0
Odkryj naturalne bogactwo grzybów brzozowych (Chaga)

Grzyby brzozowe czaga w ostatnich latach robią zawrotną karierę wśród wszystkich miłośników medycyny naturalnej i suplementów na bazie organicznych składników. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę szeroką gamę właściwości i medycznych zastosowań, jakimi charakteryzują się grzyby czaga. Poznaj najważniejsze zalety grzyba brzozowego i dowiedz się, jak wielki wpływ ma ta niepozorna narośl przypominająca hubę drzewną na nasze zdrowie.

Zastosowania grzybów brzozowych

Czaga jest grzybem o charakterze pasożytniczym, porastającym korę pnia brzozowego. Kształtem może przypominać hubę drzewną, jednak często przybiera również inne, mniej określone formy. Ta ciemna narośl, pomimo swojego niepozornego wyglądu, posiada liczne właściwości medyczne i profilaktyczne, dlatego warto regularnie stosować suplementy tworzone na bazie grzyba brzozowego. Do najważniejszych zalet grzybów czaga, zalicza się ich działanie wzmacniające – grzyb czaga pozwala wzmacniać naszą odporność, stymulując układ immunologiczny do jeszcze lepszej i bardziej kompleksowej ochrony przed różnego rodzaju infekcjami pochodzącymi zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz organizmu. Równie ważna jet rola grzybów brzozowych w oczyszczaniu organizmu z toksyn. W szczelności wątroba jest tym organem, któremu zbawienne moce grzyba czaga przydają się najbardziej. Dzięki swoim właściwościom, ekstrakty z grzybów brzozowych pozwalają usuwać z naszego organizmu liczne toksyny i szkodliwe substancje – mówimy więc o intensywnym działaniu oczyszczającym. Grzyby brzozowe zapewniają ochronę przeciwbakteryjną, w szczególności zapobiegając tworzeniu się zmian skórnych – hamują trądzik, łuszczycę, grzybicę oraz inne choroby skóry.

Wpływ grzybów czaga na organizm człowieka

Nie bez znaczenia jest również antyoksydacyjne działanie grzybów czaga, hamujących namnażanie się wolnych rodników odpowiadających za wiele dolegliwości naszego organizmu. Grzyby brzozowe wykazują również silne działanie przeciwzapalne, przeciwpotne i przeciwgorączkowe, dlatego warto stosować mieszanki wzmacniające oparte na ekstraktach z grzyba czaga w celach profilaktycznych. To jednak nie wszystkie pozytywne właściwości grzybów brzozowych. Potwierdzona jest również jego pozytywna rola w stabilizowaniu poziomu cukru we krwi oraz obniżaniu ciśnienia krwi i zwiększaniu ilości czerwonych krwinek.

Kup mieszanki ziołowe czaga

Wysokiej jakości mieszanki ziołowe czaga, na ogólne wzmocnienie organizmu znajdziesz na stronach sklepu internetowego https://organis.pl/. Wybierz produkty idealnie dopasowane do twoich potrzeb i zamów online.

Pierwsze objawy porodu – jak zidentyfikować zaczynający się poród

0
pierwsze objawy porodu

 

W ostatnich tygodniach ciąży główka dziecka zwykle osuwa się w celu podłoża miednicy, przybierając dogodną pozycję do opuszczenia macicy. Wskutek tego łatwo ci będzie oddychać, jednak za to odczujesz zwiększone parcie na pęcherz i potrzebę częstszego wydalania moczu. Nieraz nacisk macicy na pęcherz jest tak wielki, że jest mimowolne popuszczanie moczu – nie ciesz się tym, tylko zacznij używać podpasek. Ograniczenie macicy jest widoczne zewnętrznie – widać, że brzuch jest bardzo na dole. Jednak uwaga: czasami, szczególnie przy następnych porodach, brzuch się nie obniża aż do samego rozwiązania. Nie jest toż właśnie, jak potrafią ci wmawiać różni „znawcy”, że jeśli brzuszek masz wysoko, to do porodu jeszcze daleko.

Sygnały porodu: odejście czopu śluzowego

Przez całą ciążę ujście szyjki macicy zamyka warstwa gęstego, zbitego śluzu, która jest coś w rodzaju korka. Odejście wód płodowych poczujesz jako wypłynięcie z pochwy wodnistego płynu – iż jednak być duże czy płyn może wybierać się przez dłuższy czas. Ważne, by tego nie przeoczyć, o co nietrudno, szczególnie że w ostatnim momencie powszechnie daje się popuszczanie moczu. Więc pod koniec ciąży warto mieć podpaski, by w razie uczucia wielkiej wilgoci móc sprawdzić (po zapachu), czy toż mocz, czy płyn owodniowy. To ważne, ponieważ jeśli odejdą wody, należy pojechać do szpitala. Warto wziąć ze sobą mokrą podpaskę – położna zrobi wówczas test sprawdzający, co to za płyn. Położne radzą, żeby przed porodem nie wykorzystywać nowoczesnych podpasek, w których wchłaniany płyn jest wiązany, tworząc żelową substancję – wówczas ciężko odzyskać materiał do testu, odpowiedniejsze są zwykłe, tradycyjne podpaski. Jeśli odejściu wód nie wtórują skurcze, poród może wcale nie nastąpić szybko – decyzję, czy należy go spowodować, podejmuje specjalista położnik.

pierwsze sygnały zbliżającego się porodu - jakie

Laksacja

Pierwszymi objawami porodu jest też oddawanie luźnego stolca – wypróżnianie powszechnie przybiera wówczas chociażby formę biegunki. To efekt działania prostaglandyn – związków wydzielanych w początkowej fazie porodu. Opróżniając jelito grube, organizm wydaje się do tego, co jest się wydarzyć – dzięki temu łatwo będzie wypierać dziecko.

Najistotniejsze sygnały porodu: skurcze

Wiarygodnym, właściwie jedynym pewnym znakiem, że poród jest blisko, są systematyczne, jeszcze silniejsze skurcze macicy. Jeśli zorientujesz się, że je jesteś, nie będziesz miała wątpliwości, że zajmuje się poród. Trudność polega na tym, że już kilka tygodni przed wyjściem ciężarna czuje tzw. skurcze przepowiadające. Ich celem jest rozciągnięcie dolnej części macicy, żeby główka mogła się określić na dnie miednicy. Są zwykle krótkie i nieregularne, potrafią się zwiększać lub słabnąć, a także skutkować bolesność w podbrzuszu, znikają natomiast pod wpływem ruchu czy zmiany pozycji ciała. I to je zasadniczo odróżnia od skurczów porodowych, które, jeśli się pojawią, są jeszcze liczniejsze, coraz większe i jeszcze silniejsze – bez względu na to, co robisz: siedzisz, chodzisz, leżysz itd.

Objawy niedoboru potasu

0

Niedobór potasu to hipokaliemia. Jest to zaburzenie elektrolitowe, które objawia się obniżoną ilością jonów potasu w surowicy krwi – poniżej 3,5 mmol / l. Niedobory potasu wywołują objawy, które są ściśle uzależnione od wielkości deficytu tego pierwiastka. Tak naprawdę niewielka hipokaliemia może przebiegać bezobjawowo i zazwyczaj w żaden zauważalny sposób nie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jednak duży niedobór potasu może być nawet niebezpieczny dla życia. Potas w tabletkach oraz dieta bogata w ten pierwiastek pomagają w walce z jego niedoborem.

Usuwanie ósemek

0
Usuwanie ósemek

Zęby mądrości ma każdy z nas. Są to zęby stałe, które większości z nas wyrzynają się pomiędzy piętnastym a osiemnastym rokiem życia. Uważa się, że zęby te nie są nam potrzebne. Dodatkowo bardzo często powodują problemy w jamie ustnej, dlatego popularne jest usuwanie ósemek w Poznaniu.

Usunięcie tego zęba jest skomplikowane i problematyczne ze względu na jego umiejscowienie tuż przy styku żuchwy i szczęki. Lekarz dentysta ma niestety mało miejsca do jakichkolwiek manewrów ręką i narzędziem chirurgicznym. Zdarza się również, że zęby te rosną krzywo lub krzywią prosty zgryz. Do częstych problemów związanych z rośnięciem ósemki można także zaliczyć problem z zachowaniem właściwej higieny w tym miejscu. Sprawia to, że ząb jest atakowany przez próchnicę. Wiele dentystów nie chce leczyć takiego zęba, ze względu na wspomnianą trudność związaną z lokalizacją ósemki.

Bardzo istotne dla bezpieczeństwa pacjenta i możliwości przygotowania przez lekarza dentysty jest wcześniejsze przygotowanie pacjenta do zabiegu jakim jest usunięcie zęba. Przed planowanym zabiegiem lekarz ocenia zasadność usunięcia zęba i w przypadku zakwalifikowania się do zabiegu zleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, pantomograficznego. Zdjęcie to obrazuje całe uzębienie pacjenta wraz z okalającymi zęby kośćmi i innymi strukturami anatomicznymi. Zdjęcie pantomograficzne pokazuje, jak zlokalizowana jest ósemka pod względem ilości korzeni i ich umiejscowienia względem pobliskich zębów.

Następnym krokiem jest wyznaczenie terminu wizyty. Przed wizytą warto zjeść porządny posiłek, najlepiej na dwie godziny przed zabiegiem. Po usunięciu zęba nie będzie można spożywać posiłków. Usunięcie zęba wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, czasem konieczne okazuje się rozcięcie dziąsła lub też rozłupanie wyrywanego zęba. Zdarza się, że usunięcie ósemki zakończone jest założeniem szwów zabezpieczających ranę. Istotne jest, aby zostało wykonane zdjęcie punktowe tej okolicy. Wykonuje się je w celu weryfikacji poprawności wykonanego zabiegu.

Jak zachować młody wygląd? Skorzystaj z botoxu!

0
botox

Wiele kobiet obawia się swojego wyglądu, który zmienia się wraz z wiekiem. Martwi je to, jak będzie wyglądała ich cera. Z pewnością nie będzie już tak samo gładka i promienna jak kiedyś. Doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się zabiegi estetyczne. Jednym z nich jest botox w Lublinie. Ten zabieg jest niezwykle skuteczny, stosunkowo niedrogi i przede wszystkim – bezpieczny. Nie powoduje on negatywnych skutków zdrowotnych i efektów ubocznych.

Na usuwanie i wypełnianie zmarszczek botoxem decyduje się coraz więcej kobiet. Każda z nas chce czuć się piękna, młoda i zadbana. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużo osób jest po takim zabiegu. Często są to osoby podziwiane za schludny i promienny wygląd. Największym problemem, który doprowadza wiele kobiet do kompleksów, a w konsekwencji depresji są tzw. „kurze łapki” czyli zmarszczki, które powstają wskutek mrużenia oczu. Zazwyczaj mają je osoby, które często się śmieją, co oczywiście nie jest powodem, aby przestać się śmiać. Kolejnym przykładem są zmarszczki pomiędzy nosem, a policzkami. Najczęściej powstają one w podobny sposób.

Zabieg z botoxem jest na pewno doskonałym rozwiązaniem problemu, z którym od wielu lat zmaga się mnóstwo kobiet. Często spotykamy się z osobami, które negatywnie oceniają wypełnianie zmarszczek, podkreślając możliwość zaistnienia konsekwencji zdrowotnych. Badania medyczne i naukowe dowodzą inaczej. Nie jest to duża ingerencja w nasze zdrowie i cerę. Zabiegi w dzisiejszych czasach przeprowadzane są w całkowicie bezpieczny i nieszkodliwy dla klientek sposób. Prawidłowo wykonany nie powoduje efektu nienaturalności, wręcz przeciwnie – cera staje się promienna i wygląda znacznie młodziej.

Zabiegi są szczególnie polecane osobom po 40. roku życia – wtedy zaczynają zachodzić głębsze zmiany i pojawiają się pierwsze, głębokie zmarszczki mimiczne, które są utrapieniem dla wielu pań. Więcej na temat zabiegu wypełniania zmarszczek botoxem możesz dowiedzieć się na stronie internetowej: felknerestetyczna.pl.

Torbiel jajnika – jakie są charakterystyczne objawy

0
torbiel na jajniku

Torbiel jajnika to wypustka będąca się na jajniku. Iż być wypełniona płynem surowiczym czy krwią. Jeśli torbiel jest mała oraz jest pojedynczo, to fakty torbieli jajnika potrafią nie nastąpić. Czasami nie potrzeba chociażby leczenia, a torbiel znika instynktownie. Natomiast jeśli torbiel jest właśnie w zaawansowanym stadium, wtedy torbiel jajnika daje sygnały i jest naprawdę niebezpieczna. Torbiel może to wywołać np. ucisk jajnika.

Torbiel jajnika – etiologie powstawania

Torbiel jajnika to zmiana pojawiająca się na jajniku. W torbieli może chcieć się płyn surowiczy czy krew. Torbiel na jajniku powstaje z komórki jajowej. Dzieje się tak, jeśli pęcherzyk Graffa nie pęknie. Torbiel jajnika może pojawić się pod wpływem zaburzeń hormonalnych, spowodowanych nieregularną miesiączką czy policystycznymi jajnikami. Elementy śluzówki macicy przenikają do jajników oraz tam tworzą torbiel. Stan zapalny powoduje, iż torbiel na jajniku cieszy się ropą. To są etiologie ucisku jajników. Drugi powód zaistnienia torbieli to endometrioza. Sygnały torbieli jajnika to niejednokrotnie ucisk jajnika. Elementy śluzówki macicy przenikają do jajników oraz tam tworzą torbiel. Stan zapalny powoduje, iż torbiel na jajniku wydaje się ropą. To są etiologie ucisku jajników.

Torbiel jajnika – sygnały towarzyszące

Sygnały torbieli jajnika nie są jednoznaczne. Co istotne powszechnie torbiele jajników nie dają żadnych symptomów, i są wykrywane przypadkiem w czasie analizowania USG. Inne sygnały torbieli jajnika to:
• krwawienie niezwiązane z miesiączką;
• kłopoty z miesiączką, schorzenia krwawienia;
• ucisk jajnika prawego czy ucisk jajnika prawego, w relacje z tego, po której stronie znajduje się jajnik z torbielami;
• ucisk miany w trakcie stosunku;
• pogarszające się usposobienie, ucisk głowy, nerwowość, omdlenia, mdłości, mdłości.
Sygnały torbieli jajników, które są widoczne na USG, a jakie potrafią sugerować gorsze rokowania dla pacjentki to wyższe aniżeli normalnie ściany torbieli lub ich nieregularna budowa, obecność zmian litych w torbieli, wiele komór w cyście czy duża liczba naczyń krwionośnych w torbieli.

torbiele na jajnikach mogą być niebezpieczne

Czemu dochodzi do zaistnienia cysty na jajniku?

Torbiel jajnika może mieć różne etiologie, a lekarze nie są do końca pewni, co daje tego typu mutacje. Są natomiast pewne elementy, która zaostrzają ryzyko wzrostu cysty. Są nimi:
•wiek – oprócz czasu rozrodczego, torbiele pojawiają się po menopauzie,
•palenie papierosów,
•otyłość,
•brak dzieci czy pominięcie karmienia piersią (stosowanie pigułek antykoncepcyjnych może natomiast obniżyć ryzyko zaistnienia cyst),
•hormonalna kuracja zastępcza,
•uwarunkowania genetyczne (bycie w rodzinie nowotworów jajnika, piersi czy odbytu)

Co warto wiedzieć o jajnikach?

Jajniki mają szarawo-różowy kolor, nierówną powierzchnię, a kształtem i wielkością przypominają migdały. Ich rozmiar zmienia się w trakcie życia kobiety – są większe w czasie rozrodczym oraz zachowują się po menopauzie. Gdy potrafią przestać “oddziaływać”? Dzieje się tak u kobiet, które zdecydowanie tracą na wadze czy u sportsmenek, mających niski procent tkanki tłuszczowej. Jest to przecież mechanizm odwracalny oraz jeśli tłuszczyk wraca na własne miejsce, jajniki wznawiają pracę.

Jak rehabilitować kręgosłup?

0

Odpowiednia rehabilitacja kręgosłupa ma gigantyczne znaczenie dla samopoczucia i przekłada się na bardziej komfortowe funkcjonowanie. Warto tym samym podchodzić do sprawy w sposób odpowiedni dla siebie. Przedstawiamy sposoby na rehabilitację kręgosłupa. Ta możliwa jest bowiem zarówno w domu jak i u ortopedy. Przedstawiamy zatem kiedy zdecydować się na konkretne działanie i jakie rozwiązanie da lepsze efekty.

Rehabilitacja w domu

Bardziej komfortowa wydaje się rehabilitacja kręgosłupa w domu. Można w ten sposób zaoszczędzić wiele czasu i wykonać rehabilitację w dogodnej dla siebie porze. Dodatkowo ćwiczenia na kręgosłup w domu nie wymagają bardzo drogiego sprzętu. Może wystarczyć nawet sama mata, na której możliwe będzie wykonanie naprawdę wielu ćwiczeń. W ten sposób możliwe będzie poprawienie swojego samopoczucia i zniwelowanie występujących bólów. Rehabilitacja kręgosłupa w domu jest polecana dla osób, które wykonują ją w celu profilaktycznym. Osoby, które nie mają poważnych schorzeń mogą wiele zyskać na ćwiczeniach w domu i bez poświęcania im dużej ilości czasu mogą uzyskać świetne efekty.

Skorzystanie z pomocy ortopedy

Udanie się do profesjonalisty na rehabilitację kręgosłupa jest polecane dla wszystkich osób, które cierpią na poważne schorzenia bądź pragną dojść do pełnej sprawności po różnego rodzaju wypadkach. W ich przypadku zdecydowanie się na profesjonalną pomoc jest niezbędne w celu uzyskania dobrych rezultatów. Lekarzem, do którego warto się udać w takiej sytuacji jest ortopeda. Warszawa to jedno z tych miast, w którym możliwe jest skorzystanie zarówno z pomocy prywatnych gabinetów jak i udać się do ortopedy na fundusz.

Pomoc ortopedy to przede wszystkim profesjonalna ocena stanu kręgosłupa i polecenie odpowiednich ćwiczeń. Najczęściej w początkowej fazie wykonywane są one pod okiem specjalisty, który dba w odpowiedni sposób o technikę. Dopiero w późniejszej fazie ćwiczenia można wykonywać samodzielnie w domu. Rehabilitacja na NFZ w Warszawie jest podobnie jak skorzystanie z prywatnych gabinetów bardzo efektywna. Najczęściej jednak wybierając się do ortopedy na NFZ należy liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na wizytę.

Pomoc ortopedy w nagłych sytuacjach

Niekiedy również konieczna jest nagła pomoc ortopedy. Najczęściej dotyczy ona wszelkiego rodzaju uszkodzeń kręgosłupa, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. W tym celu powstał dyżur ortopedyczny w Warszawie, na którym można otrzymać profesjonalną pomoc. Szybko postawiona diagnoza będzie skutkowała podjęciem dalszych kroków, które pomogą w odzyskaniu pełnej sprawności.

Podsumowanie

W przypadku chęci rehabilitacji kręgosłupa istnieje zatem wiele dróg, których wybór zależy od konkretnej sytuacji. W przypadku działania jedynie profilaktycznego wystarczy jedynie wykonywanie ćwiczeń w domu, których przykłady można znaleźć w sieci. W przypadku nagłych sytuacji bądź poważnych schorzeń najlepiej udać się do ortopedy, który oceni sytuację i zaproponuje odpowiednie działanie.

Na jakie okazje czółenka na koturnie? Jak wybrać wygodne buty na obcasie?

0

Czółenka na koturnie to uniwersalne, wygodne buty, które pokochało większość kobiet. Komu pasują? Do czego je nosić? I na jakie okazje będą odpowiednie? Odpowiadamy na te pytania.

Czym są implanty stomatologiczne?

0

Nawet niewielkie luki występujące w uzębieniu mogą dość mocno pogarszać ogólny wygląd człowieka i tym samym jego samopoczucie bądź samoocenę. Całe szczęście stomatologia na tyle mocno się rozwinęła, iż dziś jest w stanie radzić sobie nawet z największymi ubytkami. Pacjenci, którzy na nie narzekają i chcieliby je jakoś zamaskować, mogą spokojnie zdecydować się na implanty zębów, inaczej nazywane protezami stomatologicznymi. Jest to jedno z najpopularniejszych uzupełnień tego rodzaju.

Implanty stomatologiczne tworzą dość sporą grupę produktów. Znajdują się w niej uzupełnienia różnego rodzaju. Najpopularniejsze są te tytanowe. Wykazują się dość wysokim poziomem bezpieczeństwa, jako że tytan jest metalem nieoddziałującym negatywnie na ludzki organizm. Wykonane z niego protezy charakteryzują się też imponującą wytrzymałością, dlatego można z powodzeniem je nosić całymi latami. Nieraz dentyści wykonują na nich protezy stałe bądź mosty protetyczne. Tytanowe uzupełnienie jest dla tych rozwiązań świetną podstawą.

Ostatnio coraz częściej jednak te tytanowe i najpopularniejsze implanty Warszawa Białołęka zastępowane są uzupełnieniami stomatologicznymi cyrkonowymi. Czasem nazywa się je także implantami ceramicznymi. Ich korzenie oraz korony tworzy się z cyrkonu. Bardzo dobrze imituje on prawdziwą ludzką kość i do złudzenia ją przypomina, dzięki czemu nie zwraca na siebie żadnej uwagi. Cyrkon, podobnie jak tytan, nie reaguje w żaden sposób z ludzkim organizmem i jest przez niego w pełni tolerowany. Wykonane z niego implanty stają się odporne na ścieranie, dzięki czemu też można je nosić przez bardzo długi czas.

U każdego pacjenta dobrze może zadziałać inny rodzaj implantu stomatologicznego. Przed jego założeniem nieraz trzeba też wykonać skomplikowany przeszczep kości, którym powinien się zająć profesjonalny lekarz. Myśląc o zainwestowaniu w implanty, warto po prostu udać się do zaufanej kliniki (na przykład vita-dental.pl) i o nie zapytać. Dentysta pracujący z powołania zawsze z miłą chęcią doradzi swojemu nowemu pacjentowi.

Dieta 1000 kalorii – jak ułożyć jadłospis?

0
dieta 1000 kalorii

Najważniejsze w tej diecie jest to, by obniżyć wartość energetyczną spożywanych przez cały dzień posiłków do 1000 kalorii. W ciągu miesiąca naprawdę możemy zrzucić 4 do 6 kilogramów. W czasie diety 1000 kalorii powinniśmy się zjeść od 4-5 posiłków. Dodatkowo każdy posiłek powinien posiadać odpowiednie ilość kalorii. Musimy wiedzieć, że podczas tej diety absolutnie musimy zrezygnować z większego wysiłku fizycznego, ponieważ mogłoby to doprowadzić do osłabienia naszego organizmu.

Zasady diety tysiąca kalorii

Według diety 1000 kalorii należy pamiętać, że śniadanie nie może mieć więcej niż 200 kcal, drugie śniadanie 150 kcal, obiad 350 kcal, podwieczorek do 100 kcal. Ostatni posiłek w ciągu dnia czyli kolacja może mieć maksymalnie 200 kcal, możemy jeść go najpóźniej do godziny 19. Koniecznie powinniśmy zrezygnować ze smażonych potraw. Dieta ta spowalnia działanie naszego organizmu, dlatego też spowalnia również przemianę materii.

Codziennie powinny pojawić się w menu produkty, które naszą przemianę materii przyspieszą. Są to na przykład  soki wyciśnięte ze świeżych owoców, siemię lniane, pestki słonecznika i dyni, naturalny jogurt oraz świeży ananas. Bardzo korzystny wpływ na przemianę materii mają również różne zioła, na przykład imbir i natka pietruszki. Należy pamiętać, że podczas tej diety tak jak przy każdej innej musimy pamiętać o spożywaniu dużej ilości wody. Jeśli chodzi o ćwiczenia, to możemy pozwolić sobie na  lekki wysiłek fizyczny, jaki można stosować podczas diety 1000 kalorii. Są to między innymi spacer, nordic walking, joga lub gimnastyka w domu.

właściwości i skuteczność stosowania diety 1000 kcal

Obiad…

Należy wiedzieć, że większą ilość kalorii należy zaplanować na obiad. Jeśli więc mamy ochotę na mięso to możemy  ugotować lub upiec pierś z kurczaka oraz dodać do niej warzywa, które przyrządzamy na parze. Poza tym warzywa można łączyć z makaronem bądź ryżem.

Kolacja…

Na kolację bardzo dobrze zjeść lekką warzywną sałatkę połączoną z kromką razowego pieczywa. Należy pamiętać, że ostatni posiłek nie powinien zawierać więcej niż dwieście kalorii.

Podsumowanie…

Uzupełnieniem śniadania czy obiadu powinny stać się ubogie energetycznie drugie śniadanie. Można więc sięgnąć po owoc czy szklankę gęstego soku marchwiowego połączonego z dodatkiem jabłka lub maślankę.

Pamiętaj!

Tysiąc kalorii to minimum, które należy codziennie spożyć. Nie wolno nam zejść niżej tej granicy, ponieważ może okazać się, że jest to niebezpieczne dla naszego zdrowia. Starajmy się, żeby pozostać przy wskazywanych wartościowych posiłkach.

Jest to bardzo skuteczna dieta, jednak należy pamiętać, że nie powinna trwać dłużej niż miesiąc bez konsultacji z lekarzem.

ZOBACZ TEŻ