Higiena miejsc intymnych jest ważna nie tylko ze względów „zapachowych”, ale także zdrowotnych. Nieodpowiednia pielęgnacja może prowadzić do zakażeń bakteryjnych i innych przykrych dolegliwości. Należy pamiętać, że miejsca te są bardzo wrażliwe i łatwo o zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej. Jak optymalnie dbać o okolice intymne?

Higiena intymna a miesiączka

W trakcie miesiączki dbałość o higienę wznosi się na inny poziom. Ważne jest, aby umożliwić naturalne wydalanie złuszczającej się śluzówki macicy, przy jednoczesnym zapobieganiu powstawania nieprzyjemnego zapachu. Z pozoru może się to wydawać mało wykonalne. Jednak warto trzymać się pewnej zasady: rano i wieczorem szybki prysznic, a poza tym higiena w miarę potrzeb.

W ciągu dnia nie ma konieczności podmywania się po każdorazowej wizycie w toalecie. Wystarczy tylko sięgnąć po nawilżaną chusteczkę do higieny intymnej. Szczególnie istotna jest natomiast wymiana podpasek i tamponów, które pomimo swojej bardzo dobrej chłonności mogą powodować odparzenia, a zbyt długo nie wyciągany tampon – tamowanie usuwania wydzieliny.

Należy mieć także na uwadze fakt, że podczas miesiączki szyjka macicy jest otwarta, co powoduje łatwiejsze przenikanie do niej czynników chorobotwórczych. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie www.lactovaginal.pl.

Odpowiednia higiena bez przedobrzenia

Błony śluzowe, które otaczają zewnętrzne narządy płciowe i pochwę, są chronione przez śluz wymieszany ze złuszczonymi komórkami nabłonka i pożytecznymi bakteriami, które wytwarzają kwas mlekowy. Pełnią one funkcję utrzymywania prawidłowego, kwaśnego odczynu pochwy i zasiedlania śluzówki w taki sposób, aby chorobotwórcze drobnoustroje nie mogły zagnieździć się ani rozwinąć. W związku z tym okolice intymne powinny być systematycznie myte, jednak niezbyt często, żeby nie doprowadzić do wypłukania dobroczynnych bakterii, które chronią przed zakażeniem. Optymalna częstotliwość to 1-2 razy dziennie. Najlepszym rozwiązaniem jest kąpiel pod prysznicem, jeśli jednak posiadamy wannę lub po prostu preferujemy taki rodzaj mycia, to nie powinno ono trwać dłużej niż 15 minut. Ponieważ gąbki są skupiskiem drobnoustrojów, trzeba pamiętać o ich częstej wymianie na nowe. 
Wiele kobiet popełnia również błąd przy myciu okolic intymnych. Prawidłowa czynność polega na naniesieniu na dłoń niedużej ilości płynu do higieny intymnej, a następnie myciu zmoczonych miejsc intymnych ruchem od przodu do tyłu, aby uniknąć przeniesienia w okolice pochwy bakterii znajdujących się w odbycie. Po opłukaniu bieżącą, letnią wodą, należy osuszyć krocze osobnym ręcznikiem (najlepiej wymieniać go co 2-3 dni).

Skutki nieodpowiedniej higieny

Gdy zostanie zaburzona naturalna flora bakteryjna, może dojść do zakażeń pochwy, które mogą przerodzić się w grzybicę. Stan zapalny pochwy może także powodować dyskomfort i ból podczas stosunku seksualnego. Dlatego jeśli zauważymy niepokojące objawy, takie jak obrzęk w okolicach miejsc intymnych, silny świąd i pieczenie, ból w dole brzucha czy też białawe upławy w postaci grudek o charakterystycznym nieprzyjemnym zapachu, to jak najszybciej musimy udać się do lekarza.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here