Dermokosmetyki, czyli jak profesjonalnie pielęgnować twarz

Właściwa pielęgnacja cery jest bardzo istotna. Twarz jest prawdziwą wizytówką każdego z nas. Szeroki wybór kosmetyków, zabiegów czy rytuałów pielęgnacyjnych sprawia, że prawidłowe dbanie o cerę może sprawiać pewne trudności. Co jest więc najistotniejsze w prawidłowej pielęgnacji? Na co zwrócić uwagę, dobierając kosmetyki? Na te i podobne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

  1. Dobór kosmetyków do rodzaju cery
  2. Rodzaje kosmetyków do pielęgnacji twarzy

Dobór kosmetyków do rodzaju cery

Pierwszym krokiem w układaniu własnego procesu pielęgnacji twarzy, jest ustalenie typu i rodzaju cery. Wyróżnia się przede wszystkim cerę tłustą, normalną, mieszaną i suchą. Ponadto mówi się również o skórze naczynkowej, wrażliwej, trądzikowej, dojrzałej, alergicznej czy też odwodnionej. Co istotne, typy cery mogą się krzyżować („czysty”, czyli pojedynczy rodzaj cery zdarza się bowiem rzadko). I tak cera wrażliwa wykazuje zazwyczaj tendencję do powstawania naczynek, cera tłusta – do powstawania trądziku i odwadniania się, a sucha jest często dodatkowo wrażliwa oraz odwodniona.

Prawidłowe określenie typu cery jest ważne, ponieważ dany rodzaj wymaga innych produktów. Sucha cera potrzebuje przede wszystkim odpowiedniego nawilżenia oraz uszczelnienia tak zwanego płaszcza lipidowego. Cera trądzikowa – usuwania nadmiaru sebum, przywrócenia do prawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych, a także stosowania substancji antybakteryjnych. Skóra dojrzała wymaga ujędrnienia i mocnego odżywienia. Do cery naczynkowej odpowiednie będą natomiast preparaty, które uszczelniają naczynia krwionośne oraz wyciszają zaczerwienienia na twarzy. Bez względu na typ cery, należy pamiętać, że zawsze warto zadbać o odpowiednią pielęgnację twarzy.

Rodzaje kosmetyków do pielęgnacji twarzy

Na rynku dostępne są tzw. kosmetyki drogeryjne (do kupienia w zwykłej drogerii czy innym sklepie) oraz dermokosmetyki (do nabycia zazwyczaj w aptekach), które cechują się tym, że zwykle zawierają większe (w porównaniu do produktów drogeryjnych) stężenie substancji aktywnych, dzięki czemu łączą właściwości pielęgnacyjne z leczniczymi. Dzięki temu lepiej odpowiadają na potrzeby wymagającej cery.

Podstawą każdego procesu pielęgnacyjnego jest dokładne oczyszczenie skóry. Odpowiednio oczyszczona cera lepiej wchłania substancje aktywne zawarte w kremach czy innych kosmetykach pielęgnacyjnych. Wśród preparatów myjących dużą popularnością cieszą się żele do mycia twarzy, ale rynek obfituje również w produkty o innej konsystencji, takie jak np. pianki i olejki myjące. Należy również pamiętać o dokładnym oczyszczaniu skóry z makijażu. W tym przypadku odpowiednie będą płyny i żele micelarne oraz płyny lub mleczka do demakijażu oczu oraz skóry twarzy. Do właściwego oczyszczania cery można użyć specjalnych przyrządów, takich jak manualne albo elektryczne szczoteczki.

Po odpowiednim oczyszczeniu, skórze należy przywrócić odpowiednie pH, stosując łagodny tonik. Następnie można już zacząć nakładać kosmetyki pielęgnacyjne, takie jak kremy, emulsje czy sera.

Wśród wspomnianych produktów, podstawą są dobrej jakości kremy. Wyróżnia się przede wszystkim kremy nawilżające, rozjaśniające, odżywiające, regenerujące, redukujące zaczerwienienia, wspomagające leczenie trądziku czy też liftingujące. Również i w tym przypadku należy wybrać takie preparaty, które odpowiadają potrzebom skóry. W przypadku trudności z określeniem rodzaju, a co za tym idzie, potrzeb skóry, warto udać się do dermatologa. Pomoc tego specjalisty może się również okazać nieoceniona w przypadku silnego trądziku, odwodnienia skóry czy też AZS.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here