Bardzo często można zaobserwować u małego dziecka czerwony pępuszek. Niejednokrotnie towarzyszy temu także wysuszenie a nawet ból i uczucie swędzenia. Rodzice zachodzą wtedy w głowę co jest nie tak, co się dzieje złego z pępuszkiem i jak pomóc maluszkowi. Jeśli więc rodzic zaobserwuje takie objawy, powinien zwrócić szczególną uwagę małemu pępuszkowi i w razie bezsilności i braku skuteczności leczenia zgłosić się z bólem pępka dziecka do lekarza.

Najczęściej objawy te pojawiają się w przypadku dość głęboko osadzonego pępka malca. Bardzo ważną rolę odgrywa więc dokładne wysuszenie wnętrza pępka po każdej kąpieli. Taki układ pępuszka pozostawiony w wilgoci jest idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii i infekcji grzybicznych.

W przypadku pojawienia się zaczerwienienia pępuszka należy przemyć go wodą utlenioną lub spirytusem salicylowym, dokładnie osuszyć i posmarować maścią (np. clotrimazolum, mupirox) . W przypadku, kiedy zaczerwienienie nie mija, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

[Głosów:424    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here