Rodzaje nietrzymania moczu

0
1774

Nietrzymanie moczu to dość rozległy problem, który dotyka głównie kobiet. Jest to wstydliwa przypadłość, dlatego jeśli nie mamy z nim do czynienia bezpośrednio, ciężko znaleźć osoby, które się do tego przyznają i otwarcie opowiadają. Niestety, statystki są zatrważające, ponieważ szacuje się, że nawet co piąta 40-latka ma z tym problem i co druga 80-latka.

Nietrzymanie moczu – przyczyny i rodzaje

Inkontynencja, inna nazwa nietrzymania moczu, to niezbyt miłe schorzenie, które objawia się głównie niezamierzonym, odbywającym się wbrew woli człowieka częściowym albo całkowitym opróżnianiem pęcherza moczowego. Jest to jedna z najczęstszych chorób dotykających wyłącznie kobiety. Dodatkowo, jest to schorzenie przewlekłe. Mocz spływa z nerek do pęcherza, który swoją budową przypomina nieco opakowanie z mięśni. Za utrzymanie moczu odpowiadają zaś mięśnie dna miednicy. Jeśli na którymś z etapów dojdzie  do nieprawidłowości, można mówić o problemach w postaci nietrzymania moczu.

Typy tego schorzenia, to:

  • naglące nietrzymanie moczu – tutaj mamy do czynienia z nadmierną aktywnością mięśni pęcherza.
  • wysiłkowe nietrzymanie moczu – jest to najczęściej spotykany typ schorzenia, związany z osłabieniem mięśni dna miednicy.
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia – w tym przypadku problemem jest niemożność całkowitego opróżnienia oraz zaleganie moczu w pęcherzu.
  • mieszane nietrzymanie moczu – ten typ charakteryzuje się objawami zarówno wysiłkowymi, jak i naglącym charakterem potrzeby oddania moczu.
  • kropelkowe nietrzymanie moczu – ten typ cechuje się niemal natychmiastowym odczuwaniem potrzeby oddania moczu, mimo, że chwilę wcześniej kobieta była w toalecie.
  • nietrzymanie moczu na tle neurologicznym – może do niego dojść w efekcie różnych urazów kręgosłupa, rdzenia kręgowego i nie tylko.
  • funkcjonalne nietrzymanie moczu.

Sposoby leczenia nietrzymania moczu

Kobiety mające problem z nietrzymaniem moczu powinny jak najszybciej zgłosić się do odpowiedniego specjalisty. Najlepszym wyjściem będzie zawitanie do niego w momencie, kiedy pojawią się już pierwsze niepokojące objawy mogące mieć czynniki wspólne z problemem nietrzymania moczu. Czasem może się zdarzyć, że wystarczą odpowiednie ćwiczenia mięśni dna miednicy, które znacznie je wzmocnią. Ćwiczenia mięśni Kegla są może okazać się rozwiązaniem wysiłkowego nietrzymania moczu.

Jeśli schorzenie nie jest zbyt dokuczliwe i można sobie z nim radzić wdrażając przy okazji skuteczne leczenie, warto wyposażyć się w takie produkty, wkładki urologiczne, majtki chłonne i wiele innych, które znajdziesz na stronie chlonne24.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here