Zapalenie pęcherza moczowego zdecydowanie częściej dotyka kobiet. Jedynie co piąty przypadek dotyczy mężczyzn. Dlaczego kobiety częściej cierpią na choroby układu moczowego i czy można skutecznie się przed nimi chronić?
Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny bolesnej choroby
To nie przypadek, że dolegliwość ta częściej dotyczy kobiet. Wynika to z budowy układu moczowego oraz tego, w jaki sposób się rozwija. Bakterie wywołujące zapalenie pęcherza (najczęściej jest to pałeczka okrężnicy) na początku znajdują się w cewce moczowej. Jeśli uda nam się ich pozbyć, dopóki nie przedostaną się do pęcherza moczowego, unikniemy rozwinięcia się choroby. Ponieważ cewka moczowa u kobiety ma jedynie około 5 centymetrów długości, paniom rzadziej udaje się uniknąć choroby. Cewka moczowa mężczyzny mierzy nawet 20 cm, mają więc oni znacznie więcej czasu na pozbycie się bakterii, zanim dotrą do pęcherza.
Z pałeczką okrężnicy żyjemy na co dzień. Znajduje się ona w jelitach i jest ona potrzebna do prawidłowego funkcjonowania układu wydalniczego. Znajduje się ona także w kale, dlatego tak ważna jest codzienna higiena. Okolice intymne należy podmywać dwa razy dziennie oraz podcierać się od przodu w kierunku odbytu. Dzięki temu unikniemy przedostania się niebezpiecznej dla układu moczowego bakterii.
Nie powinniśmy myć się zbyt często – możemy wtedy pozbyć się dobroczynnych bakterii, a także zmienić odczyn pH miejsc intymnych, co dodatkowo narazi nas na infekcje. A na nie jesteśmy też bardziej podatni podczas podrażnień. Dlatego ważne jest, by nosić wygodną, bawełnianą bieliznę, a po stosunku również wziąć szybki prysznic.
Zapalenie pęcherza – objawy
Pierwsze objawy czujemy już w momencie, gdy bakterie dostaną się do cewki moczowej. Pieczenie podczas oddawania moczu to pierwsza oznaka, która powinna nas zaniepokoić. Jeśli odpowiednio szybko zareagujesz, uda Ci się uniknąć rozwinięcia choroby. Następnym objawem jest częste oddawanie niewielkiej ilości moczu, często zaledwie kilku kropel. Towarzyszy temu silny ból pęcherza oraz pieczenie cewki moczowej. Dodatkowo czujemy osłabienie, a także nieznacznie podwyższoną temperaturę.
Zapalenie pęcherza moczowego – leczenie
W leczeniu zapalenia pęcherza niezwykle ważny jest czas. Gdy leczenie będzie się przedłużać lub w ogóle go nie zastosujemy, bakterie z pęcherza przejdą do nerek, narażając nas na poważne konsekwencje. Nieleczone infekcje bywają także przyczyną niepłodności.
Gdy tylko zauważysz pierwsze objawy zapalenia pęcherza, podejmij kompleksową kurację. Stosuj lekarstwa, które hamują rozwój bakterii, a także w probiotyki, które zabezpieczą Cię przed powracającymi infekcjami. Dodatkowo rób nasiadówki w wywarze z ziół. Napar przygotuj z pokrzywy i mniszka lekarskiego. Pij także dużo wody, dzięki której szybko wypłuczesz bakterie.
Jeśli objawy nie miną po trzech dniach, koniecznie zgłoś się do lekarza! Nie lekceważ tej nie tylko bolesnej, ale także groźnej choroby, a jeżeli jesteś w ciąży, nie podejmuj samodzielnego leczenia, tylko od razu udaj się do lekarza ginekologa.