Bakalie w diecie dziecka

Wiadomo, że bakalie to produkty spożywcze pełne witamin, minerałów i innych, cennych składników odżywczych. Powinno się po nie jednak sięgać z umiarem. A co zrobić w przypadku najmłodszych? Czy wprowadzanie bakalii do diety niemowlaka to na pewno rozsądny pomysł?

Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej na temat bakalii w diecie najmłodszych członków rodziny, zachęcamy do przeczytania dzisiejszego artykułu.

Rozszerzanie diety – kiedy podać dziecku bakalie?

Obecnie uznaje się, że produkty takie, jak suszone owoce i orzechy, powinny trafiać do zbalansowanej diety dziecka. Owoce pojawiają się w niej nieco wcześniej, wprowadzane stopniowo, w formie odpowiednio dopasowanej do możliwości malucha. U niemowląt są one zazwyczaj zmielone śliwki i morele, które ograniczają do minimum ryzyko zadławienia.

Bakalie włącza się do diety stopniowo, nieustannie obserwując malucha. Dotyczy to zwłaszcza produktów stanowiących silne alergeny, jak choćby orzechy arachidowe.

Jakie bakalie najlepiej podawać dziecku?

Na rynku można spotkać szeroki wybór suszonych owoców i orzechów. W diecie maluchów powinny pojawiać się te o szczególnie wartościowym składzie.

Suszone owoce to rozwiązanie fenomenalne. Zapewniają solidną dawkę minerałów i witamin w naturalnej postaci również poza sezonem wiosenno-letnim, gdy naprawdę trudno dostać wysokiej jakości świeże produkty. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach suszone odpowiedniki mają większą zawartość mikroelementów niż owoce świeże. Dotyczy to choćby moreli.

Cenne są także orzechy. Zawierają niezbędne kwasy nienasycone, białko, witaminy i minerały. Znajduje się w nich też błonnik, korzystnie wpływający na pracę układu pokarmowego. Spożywane w odpowiednich ilościach orzechy (zwłaszcza migdały, orzechy włoskie i nerkowce) dostarczają wielu cennych składników odżywczych, potrzebnych do prawidłowego rozwoju dziecka.

Jak wybierać bakalie dla maluchów?

Jeśli szuka się odpowiednich bakalii dla dzieci, trzeba zwracać uwagę na kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim powinno się sięgać po produkty od sprawdzonych dostawców, pochodzące z ekologicznych upraw, spełniających najwyższe normy sanitarne. Takie bakalie oferuje choćby SklepAgnex.pl.

Należy zwrócić uwagę na wygląd i świeżość owoców lub orzechów, a także zapoznać się ze składem dostępnym na opakowaniu. Warto unikać żywności z konserwantami i dodatkami (np. solą lub cukrem). W przypadku owoców najlepiej stawiać na te suszone naturalnie, niesiarkowane.

W jakiej formie podawać bakalie dzieciom?

Bakalie to produkt niezmiernie praktyczny i uniwersalny. Przydają się do przyrządzania w zasadzie każdego posiłku. Można je dodawać do porannej owsianki lub stosować jako składnik surówki do obiadu. Przydają się do przygotowywania pysznych ciast i ciasteczek. Wiele osób stosuje je również po prostu jako smaczną i zdrową przekąskę, po którą można sięgnąć zawsze wtedy, gdy pojawia się mały lub duży głód.

Bakalie stanowią ważny i cenny składnik diety najmłodszych członków rodziny, wyróżniający się wartościowym składem oraz wielością smaków, wśród których każdy mały łasuch znajdzie coś dla siebie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here