Trądzik to niestety bardzo często spotykana przypadłość nie tylko u nastolatków ale coraz częściej także u osób dorosłych. Istnieje wiele mitów według których coś miałoby powodować trądzik. Jednak faktyczne przyczyny jego powstawania nie mogą być do końca sprecyzowane, ponieważ jest to też kwestia bardzo indywidualna. Jednak do najczęstszych przyczyn powstawania trądziku zalicza się zaburzenia hormonalne, nieodpowiedni tryb życia, zła dieta, czy też źle dobrana pielęgnacja, czy też nieodpowiednie kosmetyki.

Trądzik jest trudnym do leczenia schorzeniem i tak naprawdę mało kiedy udaje się go całkowicie wyeliminować. Dla wielu osób jest on powodem kompleksów. Najczęściej to nadprodukcja sebum powoduje powstawanie zaskórników, a także w konsekwencji ropnych, nieestetycznych zmian na skórze. Bardzo często na skutek trądziku powstają także bardzo trudne do usunięcia blizny i przebarwienia.

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej?

1. Oczyszczanie twarzy delikatnymi żelami lub piankami do twarzy. Warto zwracać szczególną uwagę na ich składy, aby nie zawierały one alkoholu, czy detergentów- substancji silnie wysuszających i podrażniających.

2. Nawilżanie twarzy nawet w przypadku cery tłustej, czy mieszanej to krok obowiązkowy. Warto wybierać produkty delikatne, lekkie, które szybko się wchłaniają i nie zapychają porów.

3. Peeling to ważny krok w pielęgnacji cery. Jeśli cera jest tłusta, zanieczyszczona ale nie ma na niej zmian ropnych warto sięgać 2-3 razy w tygodniu po peeling mechaniczny. W przypadku cery wrażliwej, na której występują rany i zmiany trądzikowe warto zdecydować się na peelingi enzymatyczne.

4. Stosowanie maseczek- jest ważnym etapem w pielęgnacji. Należy wybrać odpowiednią maseczkę do potrzeb naszej cery.

5. Stosowanie punktowych preparatów antybakteryjnych- w przypadku pojedynczych wykwitów jest to zdecydowanie lepsza opcja, niż traktowanie takimi specyfikami całej powierzchni skóry.

6. Stosowanie kremów z filtrem jest ważne niezależnie od pory roku, ponieważ blizny potrądzikowe pod wpływem promieniowania słonecznego z łatwością przekształcają się w nieestetyczne i trudne do usunięcia przebarwienia.

Cera trądzikowa często jest przyczyną kompleksów i zmartwień. Jednak warto zagłębić się w ten temat i wdrożyć odpowiednią pielęgnację oraz sposób odżywiania się. Nawet jeśli nie uda się całkowicie wyeliminować problemu to na pewno ulegnie on zmniejszeniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here