Usuwanie ósemek

Zęby mądrości ma każdy z nas. Są to zęby stałe, które większości z nas wyrzynają się pomiędzy piętnastym a osiemnastym rokiem życia. Uważa się, że zęby te nie są nam potrzebne. Dodatkowo bardzo często powodują problemy w jamie ustnej, dlatego popularne jest usuwanie ósemek w Poznaniu.

Usunięcie tego zęba jest skomplikowane i problematyczne ze względu na jego umiejscowienie tuż przy styku żuchwy i szczęki. Lekarz dentysta ma niestety mało miejsca do jakichkolwiek manewrów ręką i narzędziem chirurgicznym. Zdarza się również, że zęby te rosną krzywo lub krzywią prosty zgryz. Do częstych problemów związanych z rośnięciem ósemki można także zaliczyć problem z zachowaniem właściwej higieny w tym miejscu. Sprawia to, że ząb jest atakowany przez próchnicę. Wiele dentystów nie chce leczyć takiego zęba, ze względu na wspomnianą trudność związaną z lokalizacją ósemki.

Bardzo istotne dla bezpieczeństwa pacjenta i możliwości przygotowania przez lekarza dentysty jest wcześniejsze przygotowanie pacjenta do zabiegu jakim jest usunięcie zęba. Przed planowanym zabiegiem lekarz ocenia zasadność usunięcia zęba i w przypadku zakwalifikowania się do zabiegu zleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, pantomograficznego. Zdjęcie to obrazuje całe uzębienie pacjenta wraz z okalającymi zęby kośćmi i innymi strukturami anatomicznymi. Zdjęcie pantomograficzne pokazuje, jak zlokalizowana jest ósemka pod względem ilości korzeni i ich umiejscowienia względem pobliskich zębów.

Następnym krokiem jest wyznaczenie terminu wizyty. Przed wizytą warto zjeść porządny posiłek, najlepiej na dwie godziny przed zabiegiem. Po usunięciu zęba nie będzie można spożywać posiłków. Usunięcie zęba wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, czasem konieczne okazuje się rozcięcie dziąsła lub też rozłupanie wyrywanego zęba. Zdarza się, że usunięcie ósemki zakończone jest założeniem szwów zabezpieczających ranę. Istotne jest, aby zostało wykonane zdjęcie punktowe tej okolicy. Wykonuje się je w celu weryfikacji poprawności wykonanego zabiegu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here