Wegańskie suplementy - co warto o nich wiedzieć

Weganizm, czyli dieta, która opiera się wyłącznie na spożywaniu produktów roślinnych, to coraz powszechniejszy sposób żywienia wśród osób w różnym wieku. Nie ma w tym nic dziwnego – dieta wegańska może stać się sposobem na unikanie chemicznych dodatków, manifestację swoich poglądów oraz rozwiązaniem, dzięki któremu możemy osiągnąć idealną wagę.

Nie da się jednak ukryć, że w owocach, warzywach i kaszach nie znajdziemy wszystkich niezbędnych nam witamin, składników odżywczych i minerałów, które gwarantują prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Z tego względu osoby, które zdecydowały się na dietę owocowo-warzywną, muszą decydować się na suplementowanie brakujących składników. Na szczęście, nie musi oznaczać to łamania swoich postanowień. Rozwiązaniem, które daje im taką szansę, są wegańskie suplementy. Czym są? Co zawierają w swoim składzie? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Wegańskie suplementy – wolne od odzwierzęcych składników

Zacznijmy od tego, jakie produkty określane są mianem wegańskich suplementów diety. Mówiąc najprościej są to preparaty, w których składzie znajdziemy wyłącznie minerały, składniki odżywcze oraz witaminy pochodzące z roślinnych źródeł. W celu ich pozyskania wykorzystuje się ekstrakty z warzyw, owoców, ziół oraz wielu innych roślin. Co ważne, wegańskie suplementy są wolne również od chemicznych dodatków i nie są testowane na zwierzętach. Dzięki temu osoby trwające przy diecie wegańskiej z powodów ideologicznych z powodzeniem mogą po nie sięgać. Warto jednak wspomnieć o tym, że produkty te są całkowicie bezpieczne, ponieważ ich skład jest starannie przebadany. 

Jakie witaminy znajdziemy w wegańskich suplementach?

Większość niezbędnych substancji odżywczych oraz witamin weganie są w stanie pozyskać z codziennych posiłków. Istnieją jednak witaminy oraz minerały, których często brakuje w diecie osób przechodzących na weganizm. Jest to przede wszystkim witamina B12, która znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego oraz witamina D, która wytwarzana jest w naszym organizmie pod wpływem światła słonecznego. Weganie mogą również cierpieć z powodu niedoboru jodu, cynku, żelaza oraz wapnia. Często w ich diecie brakuje też niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego kwasów tłuszczowych omega-3. To właśnie te substancje znajdziemy w wegańskich suplementach diety.

O czym warto pamiętać?

Pamiętajmy, że suplementy nie powinny zastępować nam zbilansowanej, różnorodnej diety. Dlatego też sięgajmy po nie z umiarem. Nadmiar witamin w organizmie może mieć równie zgubne skutki, co ich niedobór. Warto skonsultować się z dietetykiem, który przeanalizuje naszą dietę pod kątem ewentualnych niedoborów. Dzięki temu zyskamy pewność, że sięgamy po środki, które naprawdę mogą nam pomóc.

Jak widać, osoby, które decydują się na przejście na weganizm, nie muszą przejmować się, że ich dieta nie dostarczy organizmowi wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania produktów. Obecnie oferta wegańskich suplementów jest na tyle szeroka, że niezależnie od prowadzonego przez nas stylu życia możemy znaleźć preparaty, które wesprą nasz organizm.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here