Niedobór potasu to hipokaliemia. Jest to zaburzenie elektrolitowe, które objawia się obniżoną ilością jonów potasu w surowicy krwi – poniżej 3,5 mmol / l. Niedobory potasu wywołują objawy, które są ściśle uzależnione od wielkości deficytu tego pierwiastka. Tak naprawdę niewielka hipokaliemia może przebiegać bezobjawowo i zazwyczaj w żaden zauważalny sposób nie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jednak duży niedobór potasu może być nawet niebezpieczny dla życia. Potas w tabletkach oraz dieta bogata w ten pierwiastek pomagają w walce z jego niedoborem.

Niedobór potasu a ciągłe zmęczenie

Jednym z pierwszych objawów niedoboru potasu jest ogólne zmęczenie i osłabienie organizmu. Towarzyszyć temu mogą bóle mięśni oraz ich skurcze, a także mrowienie i odrętwienie. Osłabienie organizmu objawiać się może również w zaburzeniu jego podstawowych funkcji, mogą pojawić się problemy z oddychaniem oraz problemy z trawieniem.

Niedobór potasu jest szczególnie dokuczliwy w przypadku osób aktywnych fizycznie. Negatywnie wpływa na szybkość odzyskiwania energii oraz regeneracji organizmu. Może pojawić się również wrażenie, iż mięśnie są „bezsilne”, co objawiać się będzie problemami z ich spięciem.

Niedobory potasu a nieregularna akcja serca

Zbyt długie, przewlekłe niedobory pierwiastka, którym jest potas, mogą prowadzić do pogorszenia kondycji mięśnia sercowego. Pierwszym objawem, który może świadczyć o zaburzeniach serca, jest jego nieregularna praca (arytmia).

Gdy akcja serca zostaje spowolniona, pojawia się osłabienie organizmu, zawroty głowy, uczucie braku sił. Niedobór potasu może również przyspieszyć pracę serca. W skrajnych przypadkach, gdy deficyt pierwiastka jest bardzo duży i utrzymuje się od dłuższego czasu, istnieje ryzyko zatrzymania akcji serca.

Niedobór potasu a nadciśnienie tętnicze

Wśród czynników ryzyka zachorowania na nadciśnienie tętnicze obok predyspozycji rodzinnych i otyłości, wyróżnia się niedobory potasu. Deficyt tego pierwiastka przyczynia się do zaburzeń układu krążenia, co skutkować może nadciśnieniem tętniczym, a nawet może prowadzić do udaru mózgu.

Niedobory potasu a skurcze mięśni

Gdy źródło potasu w naszej diecie jest niewielkie, mogą pojawić się skurcze mięśni. Praca naszego ciała jest ściśle uzależniona od poziomu potasu we krwi. Problem z rozluźnieniem mięśni wywołuje skurcze. Dolegliwość ta najczęściej dotyczy sportowców oraz osób aktywnych fizycznie, uprawiających sport rekreacyjnie. Dlatego tak ważne w diecie tych osób są napoje bogate w elektrolity, produkty, które stanowią źródło potasu, jak również suplement diety – potas w tabletkach.

Niedobór potasu a inne objawy

Wśród pozostałych objawów świadczących o niedoborze potasu w organizmie wyróżniamy:

  • zawroty głowy,

  • nadmierna potliwość,

  • wzmożone pragnienie,

  • zaparcia,

  • wzdęcia,

  • wymioty, nudności,

  • apatia,

  • wzmożona senność,

  • zaburzenia koncentracji,

  • częste oddawanie moczu,

  • skrajny niedobór potasu może objawiać się porażeniem mięśni.

Sposoby walki z niedoborem potasu

Dwoma podstawowymi sposobami walki z niedoborem potasu jest: dieta stanowiąca źródło potasu oraz przyjmowanie suplementu diety, którym jest potas w tabletkach. Aby wzbogacić swoją dietę w ten cenny składnik, powinniśmy włączyć do niej następujące produkty: suche nasiona soi, fasoli, grochu i soczewicy, kakao, otręby, orzechy pistacjowe, figi, rodzynki, migdały, orzechy arachidowe, natkę pietruszki, kaszę gryczaną, awokado, pomidory, oraz ryż brązowy. Wsparciem dla diety jest suplementacja. Preparatem dobrze przyswajalnym, zawierającym organiczny cytrynian potasu jest Potassium marki Cheers.

Sprawdź koniecznie https://cheers.com.pl/potas-organiczny/

[Głosów:5    Średnia:4.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here