Hemoroidy

Hemoroidy ma każdy, ale gdy przybierają one nieprawidłową formę, mówi się o chorobie hemoroidalnej, czyli żylakach odbytu. To nieprzyjemna i bolesna dolegliwość, powodująca spory dyskomfort. Skąd bierze się problem? Jakie są objawy i jak leczyć hemoroidy? Poznaj nasz poradnik pacjenta!

Hemoroidy – co to właściwie jest?

Hemoroidy ma każdy człowiek, bowiem to nic innego jak guzki krwawnicze, które uszczelniają kanał odbytu i wraz z mięśniami zwieracza umożliwiają nam kontrolowanie oddawania stolca oraz gazów. W sytuacji, gdy do mózgu dociera impuls nerwowy i zaczynamy odczuwać parcie, guzki krwawnicze uniemożliwiają oddanie stolca. Kiedy jednak udamy się do toalety, te opróżniają się z krwi i tym samym umożliwiają swobodne wypróżnianie. Problem z hemoroidami pojawia się jednak wtedy, gdy guzki ulegają rozciągnięciu i wypełniają się zbyt dużą ilością krwi, której nie opróżniają do końca. Zaleganie krwi często skutkuje bowiem pojawieniem się stanu zapalnego guzków, ale też tkanek odbytu. Wtedy właśnie następuje rozwój choroby hemoroidalnej – pojawiają się żylaki odbytu.

Jakie są przyczyny i objawy hemoroidów?

Leczenie żylaków odbytu jest możliwe, ale lepiej im zapobiegać niż zwalczać objawy, dlatego podpowiadamy, skąd najczęściej biorą się te zmiany zapalne. Żylaki odbytu mogą przytrafić się niezależnie od wieku czy płci, niemniej sprzyja im sporo czynników – m.in. siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, zła dieta (uboga w błonnik), niedostateczne nawodnienie, zaparcia, przyjmowanie niektórych leków (np. uspokajających, przeciwkaszlowych z kodeiną), ciąża, otyłość, częste biegunki, niewydolność krążenia, przebyte operacje odbytu i krocza, seks analny.

Objawy żylaków bywają różne, ale zwykle zaczyna się to od uczucia świądu w okolicy odbytu, a następnie prowadzi do pieczenia i bólu. Szczególny dyskomfort pojawia się, kiedy próbujemy się wypróżnić, poruszamy się, uprawiamy seks czy ćwiczymy. Co więcej, powiększone guzki czasem sprawiają wrażenie niepełnego wypróżnienia i powodują parcie, a ponadto zdarza się, że dochodzi do krwawienia.

Leczenie hemoroidów

Leczenie hemoroidów, podobnie jak leczenie żylaków nóg, zależy od stopnia zaawansowania choroby. Zwykle zalecane jest leczenie zachowawcze – tabletkami o działaniu przeciwzapalnym oraz rozluźniającym stolec, a także maściami i żelami. Niekiedy jednak choroba jest zaawansowana, a guzki należy usunąć jedną z nowoczesnych metod – np. poprzez leczniczy ucisk „Gumkowanie” albo metodą Barrona, zastrzyk w guzek, laseroterapię, metodę DGHAL (zwaną metodą Morinagi) czy cięcie operacyjne skalpelem.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here