ból pleców

Bóle kręgosłupa to jedno ze schorzeń cywilizacyjnych, odczuwa je znaczna część populacji. Jedną z metod walki z bólem jest stosowanie pasa ortopedycznego. Kiedy można zdecydować się na tego typu wsparcie?

Co to jest pas ortopedyczny?

Pas ortopedyczny to rodzaj ortezy, której zadaniem jest utrzymanie kręgosłupa w optymalnej pozycji oraz odciążenie mięśni pleców. Stosuje się go w przypadku wystąpienia przeciążeń lub schorzeń kręgosłupa, a także w stanach pooperacyjnych. Ma on za zadanie niwelować ból pleców, poprzez ograniczanie ruchów oraz wzmacnianie i stabilizację mięśni. Dobrze dopasowany oraz odpowiednio zapięty pas koryguje postawę ciała podczas stania, siedzenia czy wykonywania ruchów, niwelując nieprawidłowe wzorce ruchu, np. niewłaściwe napięcie mięśni przy podnoszeniu przedmiotów.

Kiedy należy stosować pas ortopedyczny?

Lekarze zalecają stosowanie pasa ortopedycznego (https://galeriazdrowia.pl/kategoria-produktu/miekka-ortopedia-stabilizatory-ortezy/gorsety-i-pasy-ortopedyczne/) jako wsparcia po różnego typu zabiegach, np. po operacji kręgosłupa. Bywa on jednak zalecany także profilaktycznie, w przypadku występowania silnego bólu po przeciążeniach czy długotrwałym utrwalaniu nieprawidłowych wzorców postawy. W stanach pooperacyjnych lekarze często zalecają noszenie pasa przez niemal całą dobę. Wówczas bardzo ważnym aspektem jest wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych, aby wzmocnić mięśnie pleców i nie pozwolić na ich zanik (przez większość czasu ich funkcje zastępowane są przez pas). Najczęściej jednak pasy ortopedyczne stosowane są doraźnie, np. podczas siedzenia czy wykonywania prac, polegających na dźwiganiu. W każdym przypadku, przed założeniem pasa lepiej skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Pas ortopedyczny

Rodzaje pasów ortopedycznych

Ortezy kręgosłupa to dość szeroka kategoria ortopedyczna. Istnieje kilka rodzajów pasów, dedykowanych konkretnym schorzeniom i problemom. Przykładowo gorsety ortopedyczne stosowane są głównie u dzieci i młodzieży przy korygowaniu wad postawy (lordozy, skoliozy, kifozy) lub u osób dorosłych, cierpiących na deformacje kręgosłupa. Pasy lędźwiowe są z kolei często stosowane przez osoby podatne na przeciążenia pleców, np. podczas pracy polegającej na dźwiganiu bądź podczas uprawnia sportu. Wariantem pasa ortopedycznego są tzw. sznurówki lędźwiowo-krzyżowe. Jest to połączenie klasycznego pasa z elastycznym gorsetem, które pozwala na odciążenie nadwyrężonego kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Sznurówkę mogą stosować zarówno osoby borykające się z dyskopatią i chorobą zwyrodnieniową, jak i osoby zdrowe, u których bóle kręgosłupa spowodowane są przeciążeniami o różnych źródłach. Ciekawym przykładem sznurówki lędźwiowo-krzyżowej jest Actimove Back Support dostępny w sklepie Galeriazdrowia.pl. Jest to rodzaj stabilizatora, którego działanie jest wzmacniane poprzez zrównoważone ciepło oraz przez kompresję medyczną. Dodatkowo wywołuje on efekt masażu rozluźniającego, dzięki wystającym wkładkom uciskowym.

Kolejnym wartym uwagi rodzajem pasa ortopedycznego są pasy brzuszne, uciskające brzuch oraz odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa. Tego typu pas zalecany jest po operacjach brzucha, w celu uniknięcia przepukliny. Stosuje się go, według zaleceń lekarza, np. po cesarskim cięciu przy porodzie, po przebytej liposukcji brzucha lub wspomagająco w leczeniu rwy kulszowej. Jeżeli lekarz zaleca noszenie pasa niemal non-stop, należy pamiętać o wykonywaniu ćwiczeń rehabilitacyjnych, aby unikać osłabienia mięśni.

Jaki pas ortopedyczny wybrać?

Kiedy po konsultacji z lekarzem, wiemy już, jaki rodzaj pasa powinniśmy zastosować, warto sprawdzić ofertę sklepów medycznych i wybrać produkt uznanej marki, specjalizującej się w produkcji asortymentu rehabilitacyjnego. Pasy z niskiej półki cenowej często bywają wykonane nieprawidłowo, bądź z szybko zużywających się materiałów, przez co nie spełniają właściwie swojej funkcji lub po krótkim okresie stosowania stają się niewygodne.

Więcej informacji na temat pasów ortopedycznych, profilaktyki i rehabilitacji ortopedycznej można znaleźć na stronie https://galeriazdrowia.pl/

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here