posiew moczu

Posiew moczu jest badaniem bakteriologicznym próbki moczu, który wykonywany jest w celu potwierdzenia bakteryjnego zakażenia dróg moczowych oraz w celu monitorowania skuteczności antybiotykoterapii. Żeby wynik był jak najbardziej prawidłowy, konieczne jest odpowiednie pobranie próbki moczu do badania. W jaki sposób odpowiednio pobrać próbkę? Jakie są wskazania do wykonania posiewu moczu? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/posiew-moczu-wskazania-jak-pobrac-probke-interpretacja-wyniku/ 

Wykonanie posiewu moczu – wskazania 

Badanie bakteriologiczne posiewu moczu powinno być wykonane w przypadku podejrzenia zakażenia bakteryjnego układu moczowego. W tym przypadku pojawiają się objawy, które mogą sygnalizować taką infekcję bakteryjną. 

Do takich objawów zalicza się: 

  • pieczenie podczas oddawania moczu
  • krwawy mocz
  • ból w górnej części pleców
  • ból podbrzusza
  • gorączka
  • mocz, który ma silny zapach
  • mętny mocz
  • parcie na mocz
  • zwiększona częstotliwość oddawania moczu bez oddawania jego dużych objętości 

Co więcej badanie bakteriologiczne można wykonać w celu skontrolowania skuteczności leczenia zakażenia bakteryjnego przez antybiotykoterapię. 

Pobranie próbki moczu – zalecenia 

Próbka moczu na posiew należy pobrać do specjalnego, jałowego pojemniczka. Zalecany czas pobrania próbki to jak najszybciej po przebudzeniu. Najlepiej jest pobrać mocz po nocnym 8 godzinnym odpoczynku lub jeżeli jest to możliwe, po co najmniej 4 godzinach od poprzedniego oddawania moczu. 

Jest niezwykle ważne, aby zapobiec wystąpieniu funkcjonalnego białkomoczu, które występuje najczęściej w wyniku przebywanie w pozycji stojącej przez długi czas, wysiłku fizycznego, a także stresu. 

W jaki sposób prawidłowo pobrać próbkę moczu do badania? 

Przed rozpoczęciem poboru moczu należy umyć ręce ciepłą wodą z mydłem, a także dokładnie umyć okolice cewki moczowej ciepłą wodą i mydłem lub płynem do higieny intymnej. W przypadku kobiet jest to bardzo ważny krok, ponieważ higiena jest kluczowa do odpowiedniego wyniku. 

Same gdzie powinno być wykonane z przodu w kierunku do odbytu, nigdy w przeciwnym kierunku. Mężczyźni powinni dokładnie umyć żołądź po odciągnięciu napletka. Zachowanie ścisłych zasad higieny oznacza, że poprzez pozbycie się bakterii z powierzchni organizmów wyniki moczu będąc bardziej wiarygodne. Kiedy bakterie ze skóry dostaną się do próbki, mogą one sfałszować wyniki badań. 

Po rozpoczęciu oddawania moczu, należy zebrać próbkę moczu ze środkowego strumienia, co oznacza, że nie należy zbierać pierwszej lub ostatniej części moczu. Pobrana próbka do ogólnego badania powinna mieć od 20 do 100 ml. Wykluczone jest pobranie moczu z toalety 

Zobacz też: http://www.piotrnatanek.pl/skad-biora-sie-choroby-genetyczne-i-jakie-sa-ich-rodzaje/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here