Rzepik pospolity jest rośliną, którą można spotkać w niemal każdym zakątku Europy, choć i w północnej części Afryki, i na terenie Azji Środkowej, jej obecność nikogo nie zaskakuje. Rzepik pospolity jest powszechnie dostępnym darem natury, z którego można korzystać zarówno w celach leczniczych, jak i kosmetycznych. W jaki sposób?

Rzepik pospolity to przede wszystkim cenne ziele, które należy zebrać w okresie kwitnienia (w okresie od czerwca do sierpnia), a następnie – starannie osuszyć. Dopuszcza się również możliwość stosowania świeżego ziela, jednak w takim przypadku można stosować rzepik tylko i wyłącznie zewnętrznie. Jakimi właściwościami może nas zaskoczyć ta roślina?

Rzepik pospolity to przede wszystkim cenne źródło cennych olejków lotnych oraz kwasów organicznych. Ziele to dostarcza jednocześnie sporych ilości witaminy C. Rzepik ceniony jest również ze względu na swe właściwości dezynfekujące oraz za to, że dzięki niemu można przyspieszyć proces gojenia się wielu trudnych ran. W jaki sposób medycyna i naturalna kosmetyka korzystają w jego właściwości?

Rzepik pospolity może się zmienić w leczniczy napar, z którego korzystać można w przypadku problemów żołądkowych oraz w chwili, gdy przyczyną problemów ze zdrowiem jest pęcherzyk żółciowy. Jako dodatek do kąpieli, rzepik pospolity sprawdza się w przypadku tych osób, którzy cierpią z powodu ran i skaleczeń. Naturalna kosmetyka z kolei korzysta z naparu z tej rośliny jako z rewelacyjnego produktu przeznaczonego do pielęgnacji cery tłustej. Napar taki pomaga też osobom walczącymi z rozszerzonymi porami, jest też cennym wsparciem dla tych osób, które mają wiele problemów z trądzikiem. Rzepik pospolity pomaga w oczyszczeniu skóry, ułatwia zamykanie porów, pomaga też w leczeniu drobnych ranek – dość często pojawiających się w przypadku tych osób, które z trądzikiem starają się walczyć m. in. poprzez wyciskanie pryszczy. Niestety, nie każdy może korzystać z kosmetycznych właściwości rzepiku. Osoby obdarzone cerą suchą i wrażliwą są narażone w takim przypadku na problemy związane m. in. z pojawieniem się wysypki lub uciążliwego zaczerwienienia.

Więcej o roślinach wspomagających urodę przeczytasz na www.kobitki.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here