Ciało zdrowej kobiety podlega naturalnemu cyklowi, w czasie którego – w określonych warunkach zachodzi możliwość poczęcia nowego życia. Dowiedz się więcej o jajeczkowaniu – to jedna z fascynujących tajemnic ludzkiego organizmu!

Jajeczkowanie, czyli owulacja, jest procesem w czasie którego z pęcherzyka Graffa uwalniana jest dojrzała komórka jajowa. Jeśli w tym czasie dojdzie do współżycia seksualnego, plemnik może połączyć się z komórką jajową tworząc zygotę. Powstała w trakcie zapłodnienia komórka szybko się dzieli i wędruje (trwa to średnio 5–7 dni) poprzez jajowód do macicy. Tam zagnieżdża się, a za 9 miesięcy , jeśli ciąża przebiegnie prawidłowo, kobieta urodzi zdrowe dziecko.

Kiedy możesz zajść w ciążę?

Współżycie podczas owulacji daje duże prawdopodobieństwo poczęcia dziecka. Jajeczkowaniu towarzyszą charakterystyczne objawy, które powinna znać każda kobieta. Trzy z nich są najbardziej charakterystyczne.

Są to:

  • Zmiana wyglądu i cech fizykalnych śluzu. Wydzielina z pochwy kobiety staje się śliska, przezroczysta i rozciągliwa. „Płodny śluz” przypomina wyglądem białko jajka kurzego i daje się „wyciągać” w palcach w długie nitki.

  • Zmiana temperatury ciała. By móc ją zaobserwować, należy każdego dnia cyklu, o tej samej porze (najlepiej rano) sprawdzać temperaturę. Najłatwiej mierzyć jest ją w ustach, można też dokonywać pomiaru w pochwie albo odbycie. Po fazie niskich temperatur następuje skok ciepłoty ciała o co najmniej 0,3 stopnia i więcej – wtedy właśnie przebiega owulacja. Od czwartego dnia od skoku temperatury, gdy znika „płodny śluz”, a pojawia się gęsta, nieprzezroczysta wydzielina, rozpoczyna się okres niepłodności.

  • Ból owulacyjny. Zwykle jest to krótkie, niezbyt bolesne kłucie, które pojawia się z prawej lub lewej strony brzucha.

Więcej o owulacji przeczytasz na stronie kobiecosc.info. Oprócz tych trzech objawów jajeczkowania występuje także kilka innych: kobieta odczuwać może zwiększoną chęć na współżycie, szyjka macicy jest miękka, a piersi mogą być tkliwe i nieco obolałe. Paniom, którym szczególnie zależy na określeniu czasu, kiedy przebiega owulacja, zaleca się skorzystanie z testów, które można kupić w aptekach. Dzięki nim można zbadać stężenie hormonu luteotropowego (LH) w moczu. Jego odpowiedni poziom sygnalizuje, że owulacja przebiegnie w ciągu najbliższych 36 godzin. Dowiedz się również, jakie są pierwsze objawy ciąży.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here