Badanie ciśnienia dla jednych osób jest tak rutynowe jak mycie zębów, a dla innych bywa raczej rzeczą sporadyczną, o której przypominamy sobie zwłaszcza wtedy, gdy na horyzoncie pojawia się gorsze samopoczucie lub choroba. Warto mieć ciśnieniomierz w domu, ponieważ nigdy nie wiemy, kiedy będzie potrzebny. Dziś to niewielkie urządzenie kosztuje naprawdę niewiele, a korzystać z niego mogą wszyscy domownicy.

Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Wybór dobrego ciśnieniomierza pozwoli nam uniknąć kłopotów ze sprzętem w przyszłości. Technika czasem zawodzi; w przypadku ciśnieniomierzy problemem może być zwłaszcza złe dopasowanie mankietu do ciała. Może do niego dojść np. w sytuacji, gdy nie mamy odpowiedniej wprawy i źle zapinamy mankiet, co uniemożliwi zmierzenie ciśnienia lub zmierzy je tak, że wynik nie będzie miarodajny.

Dobry ciśnieniomierz powinien spełniać kilka warunków.

Po pierwsze: elastyczny mankiet

Dobry mankiet powinien być dać rozszerzyć się na co najmniej kilka centymetrów. Dzięki temu będzie mogło korzystać z niego więcej osób, w sytuacji, gdy ciśnieniomierz nie jest używany na co dzień, a jedynie od czasu do czasu. Jeśli zazwyczaj z ciśnieniomierza korzysta tylko jedna osoba, to rozsuwanie mankietu nie jest aż tak istotne, ale i tak warto wziąć ten, który ma większy zakres centymetrów – wystarczy, że osoba chora przytyje albo spuchnie przez leki i przy braku regulacji założenie mankietu nie będzie możliwe. Przykładowo, odpowiednio duży mankiet posiada ciśnieniomierz OMRON RS3, który można poszerzać w przedziale od 13 do aż 21, 5 centymetrów.

Po drugie: czujnik

Założenie mankietu to tylko część sukcesu – trzeba jeszcze wiedzieć, jak poprawnie umieścić go na kończynie, by urządzenie było w stanie zmierzyć ciśnienie krwi. Z ciśnieniomierzy wyposażonych w czujniki powinni korzystać wszyscy, ponieważ nawet osoba, która regularnie używa tego urządzenia może założyć źle mankiet. Dlaczego? Przy mierzeniu ciśnienia najważniejsza jest precyzja; wystarczy za słabo lub za mocno zapiąć mankiet, by wynik był niemiarodajny. Dlatego właśnie tak ważne jest, by urządzenie posiadało czujnik, który umożliwi wykrycie nieprawidłowości. Jeśli opaska zostanie źle założona, ciśnieniomierz nie rozpocznie pracy. Będzie to jednocześnie informacja dla nas, że musimy zwiększyć lub zmniejszyć ucisk. Ciśnieniomierz nadgarstkowy OMRON R8 posiada też czujnik właściwego położenia. Tym samym zapewnia wyłącznie miarodajne wyniki. Jeśli więc chcemy mieć pewność, że ciśnieniomierz będzie działał prawidłowo, wybierajmy wyłącznie te, które posiadają udogodnienia.

Po trzecie: funkcje dodatkowe

Nie musisz płacić więcej za ciśnieniomierz, by posiadał on dodatkowe funkcje. Dziś urządzenia te są maksymalnie dostosowywane do pacjenta, dzięki czemu w niskiej cenie posiadasz też m.in. funkcję wykrywania nieregularnej pracy serca. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to ciśnieniomierz nadgarstkowy wyświetli informację o tym, że organ nie pracuje prawidłowo, a więc nie można przeprowadzić badania. Takie funkcje posiada m.in. ciśnieniomierz automatyczny BP W90. Dodatkowe opcje świadczą o wiarygodności urządzenia, a przy okazji dają też pacjentowi informację o stanie zdrowia. Jeśli rytm serca jest nieregularny, to osoba z zaburzeniami powinna natychmiast udać się do kardiologa,  by tam przeprowadzić badanie elektrokardiografem lub przy kontrolę z użyciem holtera.

Po czwarte: model ma znaczenie

Na rynku dostępne są ciśnieniomierze nadgarstkowe i naramienne. Które są lepsze? Dziś zdecydowanie bardziej poleca się te nadgarstkowe. Są one mniejsze i bardziej poręczne. Ciśnieniomierz OMRON RS8 waży zaledwie 200 gramów, więc bez problemu można włożyć go do torebki czy plecaka. Modele nadgarstkowe są niezwykle precyzyjne, między innymi dlatego, że zostały wzbogacone o czujnik wykrywania nieprawidłowych ruchów ciała, które uniemożliwiają przeprowadzenie badania.

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł “Ciśnieniomierz nadgarstkowy: rozwiązanie do Twojego domu” powstał dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy Kredos.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here