Czym jest rezonans magnetyczny

Choroby narządów wewnętrznych i nagłe urazy wymagają szybkiej i szczegółowej diagnostyki. W tym celu stosuje się nowoczesne technologie wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie lub pole magnetyczne. Pozwalają one zajrzeć wewnątrz ciała bez ingerencji chirurgicznej. Rezonans magnetyczny wykorzystuje pole magnetyczne o różnej sile, jest metodą bezpieczną i nie ma wielu przeciwwskazań do jego stosowania. Jest zakazany jedynie gdy pacjent ma zamontowany rozrusznik serca.

Pole magnetyczne powoduje zaburzenia jego działania i w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci. Nie jest też zalecany gdy pacjent ma metalowe implanty lub wkładkę antykoncepcyjną z elementami metalowymi. Zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny, a po jego zakończeniu można opuścić przychodnię i powrócić do codziennych obowiązków. Zarówno w przypadku rezonansu, jak i tomografii komputerowej można zastosować kontrast, który zwiększa dokładność obrazu. Przyjmuje się go, w zależności od wykonywanego badania, doustnie, doodbytniczo lub dożylnie. Jest to roztwór bezpieczny dla pacjenta, ale może powodować uczucie ciepła lub nudności.

Niektórzy pacjenci obawiają się badania, ponieważ wiąże się ono z koniecznością przebywania w tunelu i brakiem możliwości poruszania się. Aparatura badawcza wydaje te dość nieprzyjemne odgłosy. Jeżeli badanie rezonansem wywołuje u pacjenta stres, możliwe jest podanie przez lekarza środków uspokajających. Czas badania jest uzależniony od tego, czy wykonuje się badanie całego ciała, czy tylko poszczególnych części. Rezonans magnetyczny stosuje się w diagnostyce powypadkowej, a także chorób nowotworowych, kręgosłupa, ośrodkowego układu nerwowego, układu krwionośnego i narządów znajdujących się w jamie brzusznej.

Przygotowanie do badania nie jest skomplikowane. Należy pozbyć się biżuterii i wszelkich metalowych przedmiotów. Nie ma potrzeby przychodzić na badanie na czczo. W pomieszczeniu, w którym przeprowadzane jest badanie jest dość ciepło, nie należy więc zbyt ciepło się ubierać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here