Wakacje tuż, tuż. Urlop to czas na to, aby odpowiednio zregenerować siły na następny rok. Niektórzy preferują wypoczynek czynny, związany z dużą aktywnością fizyczną, inni wolą wylegiwać się na słońcu. Niezależnie od formy spędzania wolnego czasu, należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, aby w szczególności nie narazić organizmu na udar cieplny, czy odwodnienie.

Na czym polega odwodnienie?

W organizmie człowieka znajduje się około 60 do 75% wody. Wchodzi ona przede wszystkim w skład krwi, osocza i płynów tkankowych, a ponadto spełnia niezwykle ważną funkcję w funkcjonowaniu całego organizmu. Jeśli jej ilość ulega zmniejszeniu, pojawiają się zaburzenia podstawowych czynności życiowych człowieka.

Przyczyny odwodnienia

Najczęstszą przyczyną odwodnienia jest utrata wody podczas upałów i wysiłku fizycznego, którym towarzyszy silne pocenie się. Do niedoborów wody w organizmie dochodzi również przy wielu schorzeniach, którym towarzyszy biegunka i wymioty. Według opinii lekarzy, w ciągu dnia należy przyjmować minimum 1,5 litra płynów. Oczywiście, przy dodatkowym ubytku wody z organizmu, ilość tę należy odpowiednio zwiększyć.

Objawy i skutki odwodnienia

Pierwszym symptomem jest odczuwanie pragnienia i suchości w ustach. Po pewnym czasie zmniejsza się ilość oddawanego moczu, a jego barwa staje się ciemnożółta. Następnie pojawia się zmęczenie, zawroty głowy, omdlenia, zapadają się również gałki oczne. U niemowląt i małych dzieci zaobserwować można zapadanie się ciemiączka, brak łez i senność. W miarę upływu czasu, jeśli niedobór wody w organizmie nie zostanie uzupełniony, objawy te ulegają nasileniu, a ponadto dochodzi do spadku ciśnienia krwi, zaburzenia pracy serca, niewydolności nerek. Często występują napady drgawek, zaburzenia świadomości i śpiączka. Silne odwodnienie stwarza zagrożenie dla życia człowieka.

Jak przeciwdziałać odwodnieniu?

Najlepszym sposobem jest przyjmowanie odpowiednich, specjalnie do tego przeznaczonych płynów. Na stronie www.orsalit.pl znaleźć można bogatą ofertę takich preparatów, przeznaczonych nie tylko dla osób dorosłych, ale także dzieci i niemowląt. Są one bardzo smaczne i zawierają również elektrolity, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Skutki niedoboru elektrolitów w naszym organizmie pojawiają się bardzo szybko. Konieczna jest natychmiastowa reakcja, aby zapobiec niebezpiecznym powikłaniom.

Wybierając się na wypoczynek, najlepiej zabierać ze sobą, oprócz jedzenia, odpowiednią ilość napojów – może się bowiem okazać, że nie można ich nabyć na miejscu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here