NTM, czyli nietrzymanie moczu, to bardzo częsta dolegliwość. Jak się okazuje – dotyczy nie tylko ludzi starszych. Wiele osób ją ukrywa, a można jej zaradzić. Co to jest i jak jej przeciwdziałać?
Istnieje błędne przekonanie, że NTM, czyli nietrzymanie moczu, dotyczy jedynie ludzi starszych. To błąd, bowiem może pojawić się także u młodych osób. Niekontrolowany wyciek moczu, jak podają Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Międzynarodowe Towarzystwo Kontynencji (ICS), to obecnie powszechny problem zarówno higieniczny, jak i socjalny.
NTM – co to jest?
Nietrzymanie moczu jest to opróżnianie pęcherza moczowego w sposób niezamierzony i niechciany. Może być częściowe lub całkowite. Problem ten jest bardzo wstydliwy, na szczęście są sposoby, by mu zaradzić oraz liczne produkty, które pozwalają go ukryć i czuć się komfortowo.
Szacuje się, iż obecnie NTM może być jedną z najczęstszych chorób przewlekłych wśród pań. Zmagają się z tym jednak również panowie (jednak zdecydowanie rzadziej). Zgodnie z licznymi badaniami ponad 10% kobiet już w wieku 30-39 lat ma problem z nietrzymaniem moczu, z kolei w przypadku pań po 60. roku życia dolegliwość ta znana jest połowie z nich! Aczkolwiek zważywszy na to, iż problem ten jest bardzo wstydliwy, eksperci uznają, że chorujących może być znacznie więcej, jednak nie wszyscy zgłaszają się do specjalisty.
Różne rodzaje nietrzymania moczu
Wyróżnia się różne rodzaje NTM – wysiłkowe, naglące oraz mieszane. Z pierwszym mamy do czynienia, gdy do niekontrolowanego wycieku moczu dochodzi podczas wysiłku, kaszlu czy kichania. Jeśli chodzi o naglące, to osoba chora wcześniej czuje silne parcie, którego nie można zahamować ani opóźnić. Z kolei ostatni przypadek to połączenie dwóch poprzednich. Wymienia się też nietrzymanie moczu przemijające, które pojawia się np. po alkoholu bądź w przypadku infekcji układu moczowego i które mija po wytrzeźwieniu lub wyzdrowieniu.
NTM – czy można wyleczyć?
Wiele osób zmagających się z NTM bardzo wstydzi się tego problemu i ukrywa go przed światem. Niektórzy się całkowicie izolują, rezygnują z życia towarzyskiego. Obawiają się mokrych plam i niezbyt przyjemnego zapachu. Dolegliwości tej można zaradzić, najpierw farmakologicznie, a w ostateczności – chirurgicznie. Bardzo pomocne mogą być także ćwiczenia wykonywane samodzielnie w domu, szczególnie ćwiczenia mięśni Kegla, które sprawiają, że pęcherz jest w odpowiednim miejscu i co za tym idzie – prawidłowo funkcjonuje. Wystarczy kilka razy w ciągu dnia, w dowolnym momencie napinać i po kilkunastu sekundach rozluźniać mięśnie okolic dna miednicy. Zawsze należy też skonsultować problem z lekarzem, który podejmie odpowiednie działania i przepisze ewentualne leki.
Osoby, które zmagają się z NTM, powinny także skorzystać z produktów, które pozwolą im zamaskować problem i normalnie funkcjonować. Obecnie na rynku dostępne są specjalne wkładki, podpaski czy pampersy dla dorosłych, które są chłonne i skutecznie maskują nieprzyjemny zapach, gwarantując tym samym uczucie komfortu.